Jedno z nielicznych pierwszych wydań „O obrotach sfer niebieskich” M. Kopernika znajduje się w stolicy Filipin - Manili. W uniwersyteckiej bibliotece dostrzegli je polscy dyplomaci. W tym roku zbadały je konserwatorki dzieł sztuki z Torunia i ustaliły, że dzieło jest w złym stanie i wymaga działań ratunkowych.
W sobotę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu będzie można zobaczyć pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika. Prezentacji dzieła będzie towarzyszyć szereg wydarzeń – w tym wykłady i spacery tematyczne po Wrocławiu.
„O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.
W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w przeddzień 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika otwarto wystawę, na której prezentowane są trzy pierwsze wydania jego wielkiego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Ekspozycja zawiera siedem ksiąg Kopernika wydanych w XVI i XVII wieku.
Pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, ale również dzieła Ptolemeusza, Galileusz, Johannesa Kepler i Jana Heweliusza prezentowane są na wystawie otwartej w piątek w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jeśli chodzi o istotne cechy modelu heliocentrycznego, to Kopernik powiedział praktycznie to samo, co Arystarch jakieś osiemnaście wieków przed nim. Podobną teorię przedstawiali jeszcze wcześniej pitagorejczycy. Dzięki postępowi matematyki Kopernik był zaś w stanie lepiej pokazać szczegóły modelu i, mówiąc współczesnym językiem, ,,dotrzeć z przekazem’’ – mówi dr hab. Michał Bejger, astrofizyk z Centrum Astronomicznego PAN. Mija 475 lat od śmierci Mikołaja Kopernika.
Z powodu przedawnienia śledztwo ws. kradzieży pierwodruku dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" zostanie umorzone - poinformowano w poniedziałek PAP w krakowskiej prokuraturze. Księgę skradziono z biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika, czyli „O obrotach sfer niebieskich”, udostępniła w środę Biblioteka Jagiellońska w Krakowie. Wystawa, czynna tylko przez dwa dni, jest elementem krakowskich obchodów rocznic 540-lecia urodzin i 470-lecia śmierci wybitnego astronoma.