O blisko 120 oryginalnych negatywów z okresu II wojny światowej wzbogaciły się zbiory oświęcimskiego Muzeum Żydowskiego. Na kilkunastu ujęciach widać Oświęcim, a także jego mieszkańców, w tym Żydów – informuje w piątek PAP placówka.
Fragment framugi drzwi z unikalnym śladem po mezuzie trafił do zbiorów Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. Artur Szyndler z placówki poinformował w piątek, że przedmiot pochodzi z budynku, w którym mieszkała rodzina Fuchsów. Zostanie wyeksponowany w placówce.
Oświęcimskie Muzeum Żydowskie rozpoczęło wymianę wystawy głównej pn. „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”, która przedstawia historię społeczności żydowskiej miasta z wykorzystaniem niepublikowanych dotąd dokumentów, zdjęć i zabytków. Otwarcie zaplanowano na maj b.r.
Oświęcimskie Muzeum Żydowskie zmieni wystawę główną "Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a otwarcie zaplanowano w pierwszej połowie 2014 r. Będzie ona kontynuacją projektu „Oszpicin” (Oszpicin to nazwa Oświęcimia w języku jidysz – PAP), który przybliżał historię Żydów w mieście.