Skradziony z łowickiej kolegiaty w 1991 r. portret epitafijny kanonika Adama Kazimierza Oporowicza powrócił w piątek do kościoła kolegiackiego Wniebowzięcia NMP w Łowiczu - poinformowano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.
Polskie ministerstwo kultury poinformowało, że sprzedana na aukcji w Niemczech za niemal 390 tys. euro akwarela Wassilego Kandinsky’ego „Kompozycja” należy do Polski, skąd została skradziona w 1984 roku – pisze w czwartek agencja Associated Press. Tekst ukazał się m.in. na portalach agencji Bloomberg oraz telewizji ABC News.
Akwarela Wasilija Kandinsky’ego „Kompozycja” sprzedana w czwartek na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro, została skradziona w 1984 roku ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego. PAP dotarł do wywiadu przybliżającego okoliczności zakupu dzieła do kolekcji MN w 1982 roku przez ówczesnego dyrektora, Stanisława Lorentza za pół miliona złotych.
„Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum...” – napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Renomowany dom aukcyjny, nawet jeśli nie miałby pewności, powinien odstąpić od wystawienia na licytację dzieła, do czasu wyjaśnienia sprawy – mówi PAP dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł, komentując sprzedaż na aukcji w Berlinie dzieła skradzionego w 1984 roku ze zbiorów polskiej placówki.
W ofercie niemieckiego domu aukcyjnego Grisebach odnaleziono akwarelę Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradzioną ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie 14 czerwca 1984 r. – podaje resort kultury.
Polska okupowana podczas II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy i ZSRR straciła wskutek ich działań zbrojnych oraz w rezultacie dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży ponad 516 tys. dzieł sztuki - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w artykule opublikowanym w środę w hiszpańskim portalu El Debate.
W piątek w ściśle strzeżonym pomieszczeniu i przy ogromnym zainteresowaniu mediów rozpoczął się w Dreźnie proces w sprawie kradzieży klejnotów ze skarbca Gruene Gewoelbe. Oskarżeni to członkowie znanego berlińskiego klanu. Po skradzionych klejnotach, wartych 113 mln euro, do dziś nie ma śladu.
Sąd w Lelystad w centralnej Holandii skazał w piątek 59-letniego Nilsa M. na osiem lat więzienia za kradzież obrazów Vincenta van Gogha i Fransa Halsa z muzeów w Laren i Leerdam.