We wtorek w Waszyngtonie rozpoczyna się trzydniowy szczyt NATO, mający upamiętnić 75. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego. Dokument założycielski NATO został podpisany 4 kwietnia 1949 roku w stolicy USA. Sojusz świętuje swój jubileusz w obliczu rosnącej niepewności co do sytuacji na froncie w Ukrainie i przywództwa w USA.
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzyma w tym roku Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie zostanie wręczone 22 czerwca podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Polska wniosła ogromny wkład we wspólne bezpieczeństwo i rozwój Europy – powiedział Solana.
NATO jest najdłużej istniejącym sojuszem wojskowym w historii, ale jego największym osiągnięciem jest zaangażowanie na stałe USA i Kanady w obronę Europy - powiedział PAP Jamie Shea, były wysoki rangą urzędnik Kwatery Głównej Sojuszu. W czwartek mija 75 lat od powstania NATO.
20 lat temu, 29 marca 2004 r., członkami Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) zostały Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia oraz po raz pierwszy kraje należące w przeszłości do ZSRS: Litwa, Łotwa i Estonia. Była to największa runda rozszerzenia w historii Sojuszu.
Przystąpienie Polski do NATO w 1999 roku było przezwyciężeniem Jałty i podziału Europy, miało także duże znaczenie militarne w kontekście ważnej roli Polski w kolektywnej obronie NATO – powiedział PAP Jamie Shea, były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO.
25 lat temu Sojusz postawił na Polskę; zadecydował, że przyczyni się ona do zbiorowej ochrony, i się nie zawiódł. Dziś Polska odgrywa fundamentalną rolę w NATO – powiedział PAP ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.
Przystąpienie Polski do NATO w 1999 roku było wydarzeniem o fundamentalny znaczeniu. Staliśmy się częścią zachodniego świata. Gdyby Polska nie była dziś członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jej sytuacja geopolityczna byłaby dużo trudniejsza – powiedział w rozmowie z PAP ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski.
Przyjęcie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego poprzedziła trwająca kilka lat kampania, budująca poparcie dla powiększenia Sojuszu, w której istotną rolę odegrała Polonia amerykańska. Początkowo bowiem większość środowisk opiniotwórczych w USA było przeciwnych rozszerzaniu NATO.
25 lat temu, 12 marca 1999 r., Polska wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rocznica zbiega się z kluczowymi dla organizacji wydarzeniami - dołączeniem neutralnej od 200 lat Szwecji, która stała się 32. członkiem NATO, oraz Steadfast Defender 24 - największymi manewrami Sojuszu od zimnej wojny, w ramach których państwa sojusznicze ćwiczą reakcję na atak na jedno z nich.