Grupa litewskich posłów wystąpiła z inicjatywą, by na temat pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach swą opinię przedstawili niezależni eksperci. W celu wyłonienia grupy eksperckiej kancelaria Sejmu Litwy ma ogłosić przetarg.
Sejm Litwy rozpoczął we wtorek omawianie alternatywnych projektów ustaw o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich. Jeden projekt przewiduje zapis oryginalnego nazwiska na pierwszej stronie paszportu, drugi – na dalszych stronach dokumentu.
W litewskim parlamencie zarejestrowano kolejny projekt ustawy o pisowni nazwisk nielitewskich, który – jak wskazuje Ewelina Baliko z Europejskiej Fundacji Praw Człowieka - rozstrzyga problem pisowni nazwisk rodzin mieszanych, ale nie mniejszości polskiej.
Wbrew zapowiedziom współrządzących na Litwie socjaldemokratów o gotowości przyjęcia ustawy o pisowni obcych nazwisk podczas wiosennej sesji parlamentarnej (która już się zakończyła), nie została ona nawet wprowadzono pod obrady.
Na Litwie będą zbierane podpisy pod projektem ustawy, zezwalającej na zapis nielitewskiego nazwiska, w tym polskiego, w formie oryginalnej na dalszych stronach paszportu, bądź odwrocie karty tożsamości. Na taką propozycję nie godzą się litewscy Polacy.
Projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach trafi pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu – poinformowała w środę przewodnicząca litewskiego parlamentu Loreta Graużiniene.