
40 lat temu Bob Geldof, frontman irlandzkiego zespołu Boomtown Rats, zorganizował słynne dwa koncerty Live Aid, które stały się prawdopodobnie najbardziej udaną akcją charytatywną w historii i niezapomnianym wydarzeniem kulturalnym - przypominają w niedzielę media.
„New York Times”, „Guardian”, BBC, CNN i wiele innych mediów przypomina w niedzielę akcję charytatywną, która - jak podkreślają - uratowała życie milionom ludzi. Live Aid to dwa koncerty, jeden z nich odbył się na stadionie Wembley w Londynie, a drugi w Filadelfii.
Nowojorski dziennik przeprowadził rozmowę z Geldofem, który 23 października 1984 roku w wieczornych wiadomościach BBC zobaczył reportaż o klęsce głosu w Etiopii, wywołanej przez suszę i pogorszonej przez wojnę domową.
Geldof postanowił zorganizować koncert charytatywny, który pozwoliłby uratować ludzi zagrożonych śmiercią głodową; współorganizatorem akcji Live Aid był Brytyjczyk Midge Ure, wokalista, autor tekstów i producent.
Do swego pomysłu Geldof zdołał przekonać takie gwiazdy jak Queen, David Bowie, Madonna, The Who, Elton John, Tina Turner, Paul McCartney, czy Phil Collins - pisze „New York Times”.
Jak podkreśla brytyjski „Guardian”, nie po raz ostatni Geldof miał odwagę zwrócić się z prośbą o pomoc w akcjach charytatywnych od razu do największych gwiazd.
Transmisję z koncertów Live Aid obejrzało 1,5 mld ludzi w ponad 150 krajach; na rzecz Afryki zebrano ponad 140 mln dol. Serial dokumentalny pt. „Live Aid: When Rock ’n’ Roll Took On the World”, o historii tych koncertów i akcji charytatywnej, a także o podobnych koncertach Band Aid i Live 8 zorganizowanych przez Geldofa w 2005 roku, zrealizowały wspólnie dwie telewizje - BBC i CNN.
Band Aid - Do They Know It's Christmas? (Live Aid 1985)
"NYT" przypomina, że film „Bohemian Rhapsody” - historia zespołu Queen i jego wokalisty Freddy'ego Mercury'ego - sugeruje, że to ich wystąpienie na Wembley sprawiło, iż nagle zaczęły napływać datki na rzecz Afryki, ale to tylko licencja poetycka autorów filmu. To David Bowie sprawił, że „zawiesiły się telefony” z powodu liczby ludzi dzwoniących, by zadeklarować swoje donacje.
CNN podaje, że niewiele brakło, by nie doszło do występu Queen na Wembley, który stał się „historycznym wydarzeniem”. Muzycy zespołu, gitarzysta Brian May i perkusista Roger Taylor, powiedzieli brytyjskiemu nadawcy Radio Times, że gdy Geldof postanowił ich namówić na udział w koncercie, byli początkowo bardzo sceptyczni, a szczególnie nieprzekonany był sam Mercury.
„Wydawało się, że to szalony pomysł, by mieć na raz 50 zespołów. (...) Sądziliśmy, że byłaby to katastrofa” - wyjaśnił May, ale dodał, że Geldof zwrócił się do nich ponownie, a ponieważ narastało zainteresowanie akcją Live Aid - Queen dał się przekonać.
W wywiadzie dla „NYT” Geldof mówi, że teraz „żyjemy w zupełnie innym świecie”, niż wtedy, gdy zorganizowano Live Aid, w czasach w których Donald Trump zlikwidował agencję pomocową USAID, a Elon Musk mówi, że „największą słabością zachodniej cywilizacji jest empatia”.
„Ty głupcze. Empatia skleja ludzkość. Jest podstawą cywilizacji” - mówi na zakończenie Geldof. (PAP)
fit/ zm/