Desygnowany na ambasadora Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven odwiedził w poniedziałek Instytut Pileckiego w Berlinie. „Bardzo ważne jest, aby rozpowszechnić w Niemczech wiedzę o tym, co Niemcy uczynili Polakom” – napisał w księdze pamiątkowej.
"Bardzo dziękuję za wspaniałe oprowadzenie. Byłem pod bardzo dużym wrażeniem wystawy. Jest bardzo ważnym zadaniem, aby wiedzę o Polsce, o XX w. i o tym, co Niemcy uczynili Polakom, rozpowszechnić w Niemczech. Życzę Instytutowi Pileckiego sukcesów w tej misji" – napisał w poniedziałek w księdze pamiątkowej oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie kandydat na ambasadora Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven po zapoznaniu się z wystawą "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przedstawiającą dobrowolną misję Pileckiego w niemieckim obozie, która miała na celu udokumentowanie zbrodni III Rzeszy.
Kandydatowi na ambasadora towarzyszył ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski. Wizyta odbywała się bez udziału mediów. Kierownik oddziału Instytutu Hanna Radziejowska wskazała, że Arndt Freytag von Loringhoven "był bardzo zainteresowany wystawą".
"Rozmawialiśmy o różnych aspektach poszczególnych momentów tej historii. (Freytag von Loringhoven) zadawał bardzo dużo pytań, opowiadał w kontekście książek, które przeczytał, w kontekście Jana Karskiego o tym, co wie o Polskim Państwie Podziemnym, co wie o Witoldzie Pileckim" – powiedziała Radziejowska.
Rozmowa – jak relacjonowała – dotyczyła m.in. prześladowań, zacierania po wojnie historii zarówno Witolda Pileckiego, jak i żołnierzy Armii Krajowej, bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego przez władze komunistyczne.
"Rozmawialiśmy także o tym, że o zbrodniach na Polakach w Niemczech – poza Holocaustem i losem polskich Żydów - nikt nie wie właściwie nic (…). Wskazywaliśmy, że kluczowe jest wprowadzenie w niemieckich szkołach programu dotyczącego historii i kultury Polski" – powiedziała Radziejowska.
Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO.(PAP)
autor: Elżbieta Bielecka
emb/ jar/