Paweł Adamowicz był człowiekiem, który żył Gdańskiem – mówi PAP autor książki pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” Antoni Pawlak. Premiera publikacji to część obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta miasta, które odbywają się w dniach 12-14 stycznia w stolicy woj. pomorskiego.
W piątek w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”. Wydarzenie jest częścią obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, które odbywają się w dniach 12-14 stycznia w różnych punktach Gdańska.
„To szczególny dzień. Pięć lat temu wydarzyła się tragedia, która wstrząsnęła nie tylko nami, Gdańskiem, Polską, ale i Europą. Paweł Adamowicz miał wielu przyjaciół na całym świecie. Pamiętamy go jako człowieka, który był ciekawy ludzi. Nawet bym powiedział, że lubił ludzi. To bardzo rzadkie. To mu bardzo pomagało w tym trudnym zawodzie, w tej trudnej misji gospodarza Gdańska” - powiedział dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.
Wiceprezydent Gdańska Monika Chabior podkreśliła, że promocja książki „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” jest „momentem absolutnej celebracji życia Pawła Adamowicza”. „Ta książka pokazuje człowieka pełnokrwistego, pokazuje człowieka, którego pamiętamy. Pewnie każdy aktywny mieszkaniec Gdańska miał okazję spotkać Pawła Adamowicza. Dlatego, że był niezwykle aktywnym człowiekiem, chciał być wszędzie, był ciekawy ludzi, lubił patrzeć ludziom w oczy, zastanawiał się i pytał się ich co myślą o naszym mieście, czego by chcieli. Myślę, że część tej radości i tego błysku w jego oczach, które ja pamiętam z tych spotkań jest tutaj” – stwierdziła.
Autor publikacji Antoni Pawlak wyjaśnił w rozmowie z PAP, że „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” jest opowieścią o wzajemnych relacjach, które łączyły go z prezydentem Gdańska od wielu lat.
„Poznaliśmy się w 2002 roku. W 2006 roku zacząłem pracować w Urzędzie Miejskim, w kolejnym roku zostałem jego rzecznikiem prasowym. To była bardzo bliska współpraca, do tego stopnia, że przez ten czas bywałem w jego gabinecie kilka razy dziennie. Poza tym spotykaliśmy się często po pracy, przy na poły towarzyskich okazjach. Były one na poły towarzyskie dlatego, że z jednej strony były one prywatne, a z drugiej strony 80 proc. czasu w trakcie tych spotkań poświęcaliśmy temu, co się dzieje w Gdańsku, co się powinno dziać. Jakie mamy szanse, jakie mamy zagrożenia. Paweł Adamowicz był człowiekiem, który żył Gdańskiem. Ja, jako człowiek, który spędził tutaj ponad połowę życia, jestem bardzo przywiązany do tego miasta. Tutaj też się spotkaliśmy załapując porozumienie” – mówił.
Autor publikacji Antoni Pawlak wyjaśnił w rozmowie z PAP, że „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” jest opowieścią o wzajemnych relacjach, które łączyły go z prezydentem Gdańska od wielu lat.
Jak podkreślił, tytuł książki można rozumieć na dwa sposoby. „Z jednej strony chodzi o to, że nie ma już gabinetu Pawła Adamowicza. To pomieszczenie jest, ale nie ma już żadnych mebli, które stanowiły jego gabinet. Jest to po prostu sala spotkań w urzędzie. Z drugiej strony, zniknął ktoś, kto dla tego miasta i dla nas wszystkich był kimś niezwykle ważnym. Zawsze jest tak, że jak ktoś, kogo się podziwia i kocha zniknie, to wokół rodzi się potworna pustka, którą strasznie trudno czymś zapełnić. Nie udało mi się jeszcze tego zrobić. Cały czas jest we mnie takie myślenie, że to wszystko jest nieprawda, że się obudzę i okaże się, że to był jakiś koszmarny sen” – dodał Antoni Pawlak.
Piątek jest pierwszym dniem miejskich obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. W sobotę o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert w wykonaniu carillonistki miejskiej Moniki Kazimierczak oraz Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses. O godz. 16 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się uroczyste ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Jej ustanowienie jest wspólną inicjatywą Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańsk. O godz. 19 nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą. Na godz. 19.30 w bazylice Mariackiej w Gdańsku zaplanowano modlitwę międzywyznaniową, a o godz. 20, również w bazylice Mariackiej, rozpocznie się widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców, takich jak Bovska, Ewelina Flinta, czy Marek Piekarczyk. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/