Katalog „osób rozpracowywanych przez ograny bezpieczeństwa PRL” został uzupełniony przez Biuro Lustracyjne IPN o informacje dotyczące, między innymi Mirona Białoszewskiego, Jacka Fedorowicza oraz Ewy Szmorlińskiej (Szumańskiej) - poinformowano w komunikacie IPN.
Biuro Lustracyjne realizując ustawowe zobowiązania nałożone na Instytut Pamięci Narodowej systematycznie uzupełnia spis osób pełniących funkcje publiczne oraz katalogi: "osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa PRL", "osób zajmujących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe PRL" oraz "funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL".
W komunikacie IPN zacytowano wybrane wątki z wpisów dotyczących Mirona Białoszewskiego, Jacka Fedorowicza oraz Ewy Szmorlińskiej, opracowane na podstawie materiałów archiwalnych zgormadzonych w Archiwum IPN. Dodano także linki do całych wpisów w katalogu.
W komunikacie IPN zacytowano wybrane wątki z wpisów dotyczących Mirona Białoszewskiego, Jacka Fedorowicza oraz Ewy Szmorlińskiej, opracowane na podstawie materiałów archiwalnych zgormadzonych w Archiwum IPN. Dodano także linki do całych wpisów w katalogu.
Miron Białoszewski (ur. 1922) - poeta, prozaik, aktor teatralny. Pozostający w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa PRL w związku z rozpracowywaniem osób powiązanych z teatrem przy ul. Tarczyńskiej w Warszawie w końcu lat 50-tych. W późniejszych latach, w lutym i marcu 1967 r. objęty obserwacją przez Biuro "B" MSW. Założono również podsłuch w miejscu jego zamieszkania. Objęty inwigilacją SB w latach 1970-1974 w ramach kwestionariusza ewidencyjnego krypt. "Miron", w związku z podejrzeniem utrzymywania kontaktów z ośrodkami zagranicznymi powiązanymi m.in. z paryską "Kulturą". Link do całego wpisu w katalogu:
https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/655467.
Jacek Fedorowicz (ur. 1937) - znany satyryk, aktor. Pierwsze wzmianki o operacyjnym zainteresowaniu ze strony Służby Bezpieczeństwa PRL pochodzą z 1969 r. gdy był przesłuchiwany w siedzibie MSW w Warszawie, w związku ze sprawą dot. śmierci Bogdana Piaseckiego w 1957 r., syna Bolesława Piaseckiego (lidera przedwojennego Ruchu Narodowo-Radykalnego "Falanga" i szefa powojennego Stowarzyszenia PAX). Szczególne zainteresowanie SB miało miejsce w latach 80-tych w związku m.in. z udziałem w występach artystycznych, w trakcie manifestacji zorganizowanej przez "Solidarność" w Warszawie 4 grudnia 1981 r., czy też udziałem w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku (5.09.-7.10.1981). Był objęty inwigilacją przez SB w ramach kwestionariusza ewidencyjnego krypt. "Helios", jako aktywny działacz NSZZ "Solidarność", prowadzonego w latach 1982-1984. Pozostawał w zainteresowaniu komunistycznej Służby Bezpieczeństwa do końca lat 80-tych. Link do całego wpisu w katalogu: https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/587218.
Jak przekazano, 26 października, łącznie w 3 katalogach tematycznych i wykazie osób pełniących funkcje publiczne przygotowano 1255 publikacji (w tym 1180 nowych rekordów i 75 modyfikacji).
Ewa Szmorlińska (rod. Szumańska) (ur. 1921) - pisarka, scenarzystka, autorka słuchowisk radiowych. W okresie okupacji łączniczka kontrwywiadu AK przy Komendzie Głównej, ps. "Wanda II". Była w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa PRL szczególnie w latach 80-tych. Rozpracowywana w ramach sprawy operacyjnego rozpracowywania krypt. "Lekarka", prowadzonej w latach 1982-1986, w związku z m.in. działalnością w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych we Wrocławiu. Była również sygnatariuszką "Apelu do Społeczeństw Polski i Świata" w sprawie uwolnienia przywódców KSS KOR i NSZZ "Solidarności" z 18.12.1983 r. Wówczas SB przeprowadziła z Ewą Szmorlińską rozmowę ostrzegawczą, objęła ją również kontrolą operacyjną. Pozostawała w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa PRL do końca lat 80-tych. Link do całego wpisu w katalogu: https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/662012.
Jak przekazano, 26 października, łącznie w 3 katalogach tematycznych i wykazie osób pełniących funkcje publiczne przygotowano 1255 publikacji (w tym 1180 nowych rekordów i 75 modyfikacji).
"Dotychczas, w katalogach zostały zamieszczone informacje o 17384 osobach "rozpracowywanych" przez organa bezpieczeństwa PRL, o 102782 funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego oraz o 31950 osobach na kierowniczych stanowiskach partyjnych i państwowych PRL. Wykaz dotyczący pełniących obecnie funkcje publiczne zawiera informacje o 5238 osobach" - podano. (
"Dotychczas, w katalogach zostały zamieszczone informacje o 17384 osobach "rozpracowywanych" przez organa bezpieczeństwa PRL, o 102782 funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego oraz o 31950 osobach na kierowniczych stanowiskach partyjnych i państwowych PRL. Wykaz dotyczący pełniących obecnie funkcje publiczne zawiera informacje o 5238 osobach" - podano. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/