Pion śledczy IPN w Katowicach oskarżył dwóch byłych sędziów Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni o bezprawne pozbawienie wolności siedmiu działaczy Solidarności. W 1982 r. skazali związkowców na kary od trzech do pięciu lat więzienia za rozpowszechniane materiałów opozycyjnych.
Akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi G. i Andrzejowi F. został we wtorek (17 grudnia) przesłany do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Gdyni – poinformował naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach Michał Skwara.
Jak opisywał w komunikacie opublikowanym na stronie IPN prok. Skwara, Aleksandrowi G. i Andrzejowi F. zarzucono, że wyrokiem z 5 lipca 1982 r. bezprawnie pozbawili wolności siedmiu działaczy NSZZ "Solidarność", przypisując im popełnienie przestępstw polegających na prowadzeniu działalności związkowej w Gdyni i Gdańsku oraz na sporządzaniu i rozpowszechnianiu materiałów zawierających fałszywe wiadomości „mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy”. Wymierzyli im wówczas za to kary od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności, podczas gdy działania pokrzywdzonych nie stanowiły przestępstwa – dodał naczelnik.
Ze śledztwa IPN wynika, że skazani działacze w I kwartale 1982 r. w Gdyni i Gdańsku kolportowali pisma i ulotki w "Niezależnym Serwisie Informacyjnym +Solidarność+" oraz w biuletynie "Krzyk", które nie zawierały nieprawdziwych informacji i nie zmierzały do wywołania niepokojów publicznych.
„Prezentowały wyłącznie treści będące wyrazem sprzeciwu wobec bezprawnego wprowadzenia w Polsce stanu wojennego oraz sytuacji panującej wówczas w kraju i miały charakter krytycznych komentarzy odnoszących się do ówczesnej rzeczywistości, co stanowiło realizację jednego z podstawowych i niezbywalnych praw obywatelskich, jakim była wolność słowa” – zaznaczył prok. Skwara.
Rozpowszechniając takie materiały, działacze „S” nie popełnili zatem przypisanych im przestępstw, a tym samym wymierzenie im wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni, w którego składzie zasiadali Aleksander G. i Andrzej F., długoletnich kar pozbawienia wolności było działaniem bezprawnym i stanowiło akt represji za głoszone wówczas przez pokrzywdzonych poglądy nieprzychylne władzom państwowym i partyjnym PRL – dodał naczelnik. (PAP)
kon/ joz/ wus/