Cykl „Birkenau” współczesnego twórcy niemieckiego Gerharda Richtera będzie można od piątku zobaczyć w pawilonie na terenie oświęcimskiego Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Placówka podała, że dzień wcześniej nastąpi oficjalne otwarcie.
Pierwszy wernisaż ekspozycji w MDSM odbył się 9 lutego. Nie został wówczas formalnie otwarty. „W najbliższy czwartek wieczorem nastąpi oficjalne otwarcie pawilonu. Od piątku cykl `Birkenau` Gerharda Richtera będzie mógł zobaczyć każdy” – dowiedziała się we wtorek PAP od Bożeny Grzywy z MDSM.
Cykl „Birkenau” to cztery abstrakcyjne kompozycje, wykonane w 2014 roku w technice wydruku na płytach metalowych, ośmiometrowe szare lustro, a także kopie czterech zdjęć zrobionych potajemnie w 1944 roku przez członków Sonderkommando, czyli specjalnej grupy więźniów, w większości Żydów, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych. Fotografie dokumentują mord na Żydach i palenie zwłok. Powstały w pobliżu komory gazowej i krematorium V w obozie Birkenau. Dla Richtera posłużyły za podstawę do stworzenia abstrakcyjnych dzieł.
W 2020 roku niemiecki artysta udostępnił Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu jedną z edycji cyklu, która jako stały depozyt trafiła w Oświęcimiu. Została umieszczona w specjalnie w tym celu wzniesionym pawilonie. Jego koncepcję utworzył Richter. Budynek powstał dzięki darowiźnie firmy Volkswagen.
Bożena Grzywa z MDSM poinformowała, że dzieło niemieckiego artysty oglądać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9. do 16.
Gerhard Richter jest jeden z najbardziej znaczących współczesnych artystów. Urodził się 9 lutego 1932 roku w Dreźnie. W 1951 roku rozpoczął studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy sztukę abstrakcyjną. Charakterystycznym motywem jego prac jest fotografia; obrazy przypominają niewyraźne, rozmyte zdjęcia.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został otwarty w grudniu 1986 r. z inicjatywy niemieckiej organizacji „Akcja Znaki Pokuty”. Wpływ na powstanie mieli byli więźniowie. Pierwsze grupy młodzieży niemieckiej przyjechały do Domu jeszcze w grudniu 1986 r. W 1999 r. zakończyła się budowa całego kompleksu placówki.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski utworzyli w 1952 r. byli więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz. Do jej zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/