Konferencja naukowa, cykl ogólnopolskich wydarzeń popularyzatorskich, wydawnictwa, konkurs grantowy, materiały edukacyjne – to część projektów przygotowanych na obchodzony w woj. śląskim Rok Wojciecha Korfantego przez należący do samorządu regionu Instytut Myśli Polskiej im. Korfantego.
O tym, że 2023 r. jest obchodzony w regionie jako Rok Wojciecha Korfantego - wybitnego polityka, patrioty, współtwórcy polskiej niepodległości – zdecydowali radni Sejmiku Woj. Śląskiego na swojej tegorocznej styczniowej sesji. W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego.
O przekształceniu wcześniejszego Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (RIK) w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego radni woj. śląskiego zdecydowali w 2019 r., rozszerzono też wówczas o tę część dziedzictwa statut jednostki.
Jak mówiła na środowej konferencji prasowej dyrektor Instytutu Dorota Pociask-Frącek, program organizowanych przez tę jednostkę obchodów Roku Korfantego jest bardzo różnorodny. "Bo zaczynamy w najbliższy piątek od ogólnopolskiej konferencji naukowej, poprzez cykl wystaw, m.in. będziemy mieli wystawę poświęconą naszemu patronowi, ale również poświęconą pierwszym damom II Rzeczypospolitej" – zapowiedziała dyrektor.
"Na okres wakacyjny przygotowujemy cykl wycieczek miejskich śladami Wojciecha Korfantego. Mamy też inicjatywę Funduszu Korfantowskiego, do którego zapraszamy instytucje kultury, NGO-sy, stowarzyszenia, fundacje, bo zależy nam, aby wspierać inicjatywy oddolne które przywołują dziedzictwo Wojciecha Korfantego, powstań śląskich i Górnego Śląska" - zadeklarowała.
Przedstawiła plakat, który będzie głównym elementem identyfikacji wizualnej obchodów Roku Wojciecha Korfantego organizowanych przez Instytut Myśli Polskiej, będący efektem konkursu, który wygrała studentka pierwszego roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zuzanna Bednarska.
W piątek w Katowicach rozpocznie się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa "Wojciech Korfanty. Ślązak. Polak. Europejczyk", poświęcona m.in. roli i znaczeniu Wojciecha Korfantego w trakcie plebiscytu oraz powstań śląskich, jego wpływu na ówczesną prasę czy międzynarodowemu odbiorowi jego postaci.
Instytut zapowiedział też opublikowanie - po środowej konferencji – regulaminu Funduszu Korfantowskiego, który ma być otwartym konkursem na inicjatywy kulturalne, artystyczne i edukacyjne, upamiętniające wydarzenia historyczne i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej. Pula środków Funduszu ma wynosić 40 tys. zł.
"Rajza z Korfantym" (rajza – wyprawa, wycieczka) ma popularyzować wiedzę o Korfantym obejmując wydarzenia: w czerwcu br. w trakcie "NieKongresu Animatorów Kultury" w Gdańsku, wakacyjne muzyczne widowisko pt. "Ślönsko Bajarka" przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie, a także całodniowe popularnonaukowe wydarzenie "Antropologia Górnego i Dolnego Śląska" we Wrocławiu.
Przygotowane są już "Ścieżki korfantowskie" - ilustrowany materiał edukacyjny dla nauczycieli – mający ułatwiać planowanie zajęć z edukacji historycznej lub edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży.
W drugiej połowie tego roku gotowy ma być projekt interdyscyplinarny "Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty", obejmujący wystawę, warsztaty, materiały dydaktyczne i katalog. Na listopad br. planowany jest też projekt wystawy, upamiętniającej postaci Aleksandry Piłsudskiej, Marii Piłsudskiej i Elżbiety Korfanty.
Instytut zapowiedział też przygotowanie godzinnej trasy zwiedzania Katowic śladami Korfantego, z narracją biograficzną. Do końca maja trwa nabór prac w konkursie literackim i plastycznym "Korfantastic".
Wśród zapowiadanych publikacji Instytutu w tym roku mają ukazać się: tłumaczenie z opracowaniem artykułów poświęconych Korfantemu, które ukazały się w londyńskim "The Times", wybór i opracowanie artykułów prasowych Korfantego z dziennika Polonia, album biograficzny z przewodnikiem "Tu byłem. 150 miejsc, wydarzeń i przedmiotów związanych z Wojciechem Korfantym" oraz zbiór esejów i prac historycznych prof. Mariana Marka Drozdowskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/