W galerii Instytutu Polskiego w Berlinie prezentowana jest nowa wystawa, zatytułowana „Warszawa. Miasto po wojnie”. Ekspozycja pokazuje obraz stolicy odradzającej się po zniszczeniach wojennych. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Celem wystawy "jest nie tylko pokazanie tragicznej historii Warszawy, ale przede wszystkim ukazanie zmian, jakie dokonały się dzięki staraniom mieszkańców na przestrzeni ostatnich 80 lat" - informuje Instytut Polski w Berlinie.
Wielu współczesnych świadków opisywało ówczesną Warszawę nie jako miasto, ale jako złowrogą pustynię lub górę gruzów. Całkowitą ilość gruzu oszacowano na 20–30 milionów metrów sześciennych - pisze Grzegorz Piątek.
"Kiedy miasto zostało zajęte przez wojska sowieckie i polskie 17 stycznia 1945 r., co najmniej 60 procent budynków było w ruinie, przy czym najbardziej ucierpiało centrum ze starówką. Według późniejszych szacunków z przedwojennej populacji liczącej 1,3 miliona osób życie straciło od 550.000 do 850.000, a około pół miliona uciekło lub zostało wypędzonych z miasta na początku 1945 roku. Wielu współczesnych świadków opisywało ówczesną Warszawę nie jako miasto, ale jako złowrogą pustynię lub górę gruzów. Całkowitą ilość gruzu oszacowano na 20–30 milionów metrów sześciennych" - pisze Grzegorz Piątek w tekście towarzyszącym wystawie.
Prezentowane w stolicy Niemiec zdjęcia Warszawy pokazują nie tylko bezkresne morze gruzów i spalonych domów, ale także pierwsze oznaki prób powrotu do normalnego życia – uliczne stanowisko fryzjerskie, reklama kawiarni, bawiące się dzieci. Wybór zdjęć "przedstawia wieloletnie starania ludności o odbudowę zniszczonych budynków i stworzenie nowego, bezpiecznego miejsca do życia" - podkreśla IP.
Szczególne miejsce na wystawie zajmuje odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. "W tym roku obchodzimy 50. rocznicę rozpoczęcia tego tak cennego dla polskiej tożsamości narodowej projektu" - przypomina Instytut.
Wybór zdjęć "przedstawia wieloletnie starania ludności o odbudowę zniszczonych budynków i stworzenie nowego, bezpiecznego miejsca do życia" - podkreśla IP.
Galeria Instytutu Polskiego w Berlinie znajduje się przy Burgstrasse 27. Wystawa będzie prezentowana do stycznia.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ kgod/