
Włoski dziennikarz i były eurodeputowany polskiego pochodzenia Jaś Gawroński powiedział podczas debaty w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w poniedziałek , że Jan Paweł II dwa razy mówił mu o swoim pragnieniu, by pojechać do Moskwy. Jak stwierdził, plan ten pozostał niezrealizowany, bo ówczesne tamtejsze władze nigdy na to nie pozwoliły.
Dyskusja o dziedzictwie polskiego papieża i jego pontyfikacie w czasach epokowych zmian odbyła się przed przypadającą w środę 20. rocznicą jego śmierci.
Jaś Gawroński opowiadał, że przyszłego papieża poznał w Polsce, gdy kardynał Karol Wojtyła był metropolitą krakowskim.
Jak zaznaczył, Karol Wojtyła był szykanowany przez komunistyczne polskie władze. Ale, dodał, faktem jest też to, że Kościół w Polsce był bardzo silny, a Polacy bardzo religijni.
Jaś Gawroński wspominał też, że później zadzwonił do niego z Watykanu osobisty papieski sekretarz ksiądz Stanisław Dziwisz mówiąc mu, że Jan Paweł II chciałby zaprosić go następnego dnia na kolację i zapytał, czy będzie wolny.
Gawroński opowiadał o wizytach u Jana Pawła II i o tym, że pierwszy nagrany przez niego wywiad nie został opublikowany na prośbę papieża. Ukazał się dopiero drugi wywiad , przeprowadzony w 1993 roku, który - jak przypomniał - obiegł świat.
"To był jedyny wywiad, jakiego papież udzielił w czasie prawie 27 lat pontyfikatu"- zaznaczył Gawroński.
Położył nacisk na to, że papież w tym wywiadzie „w zaskakujący sposób" wypowiedział się na temat komunizmu odnotowując troskę o ubogich i niektóre pozytywne aspekty.
Wyraził opinię, że był zapraszany przez papieża, który chciał rozmawiać z nim po polsku i jednocześnie poznać jego spojrzenie na włoską politykę. Poza tym, jak podkreślił dziennikarz, jego wujkiem był błogosławiony Pier Giorgio Frassati. Jan Paweł II beatyfikował go w 1990 roku.
Gawroński opowiadał, że Jan Paweł II przyleciał śmigłowcem do posiadłości jego rodziny w Pollone w Piemoncie i modlił się przy grobie błogosławionego Frassatiego.
Zwrócił uwagę na to, że papież, który objechał cały świat, nie mógł odwiedzić Moskwy, co było jego pragnieniem ; chciał spotkać się z tamtejszym patriarchą. "Dwa razy mówił mi o tym pragnieniu"- dodał Gawroński.
Były przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych, obecnie senator Pier Ferdinando Casini mówił w czasie debaty w ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej, że Jan Paweł II, który był "wyjątkowym antykomunistą" i odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu, przedstawił w wywiadzie dla Jasia Gawrońskiego niecodzienne spojrzenie na ten system zwracając jednocześnie uwagę na konsekwencje "dzikiego kapitalizmu".
"Dlaczego to powiedział? Bo pracował też jako robotnik i znał życie robotników"- ocenił włoski senator.
Casini odnotował, że polski papież bardzo głęboko przeżywał "relacje międzyludzkie" i doskonale znał również świat kobiet.
Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro powiedział, że polski papież "przełożył" rezultaty Soboru Watykańskiego II na życie Kościoła.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ jm/