Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, znalazła się w gronie 50 osobowości zasłużonych dla pojednania polsko-niemieckiego - o czym poinformował ją w liście ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven.
Jak przekazała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu, Podolska otrzymała zestaw monet okolicznościowych, które zostały wyemitowane w Niemczech z okazji upamiętnienie historycznego gestu, jakim było uklęknięcie Willy'ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie 7 grudnia 1970 roku. Wyróżnienie przyznano w 50. rocznicę tego wydarzenia przez Ambasadę Niemiec.
"Z tej okazji podjęliśmy poszukiwania. Szukaliśmy osób, które od lat z imponującym zapałem angażują się, by ludzie z obu naszych krajów zbliżali się do siebie. Osób, które - całkowicie w duchu Willy'ego Brandta - położyły zasługi na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego" - napisał w liście Arndt Freytag von Loringhoven.
Jak zaznaczył, Podolska należy do 50 osobistości, które zostały uznane za "zasłużone dla pojednania".
"Przez swoją wielką aktywność na rzecz umiędzynarodowienia myśli pojednania i tolerancji w ramach kierowania Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a także wcześniej - jako dziennikarka - Pani osobiście przyczyniła się do tego, że jesteśmy dzisiaj sąsiadami i przyjaciółmi w zjednoczonej Europie" - podkreślił ambasador.
Joanna Podolska jest dyrektorką Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi od 2011 roku; wcześniej była m.in. dziennikarką Gazety Wyborczej. Jest autorką bądź współautorką wielu publikacji książkowych, m.in. "Litzmannstadt-Getto – Ślady. Przewodnik po przeszłości", serii "Spacerowników", m.in. "Łódź żydowska", "Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim", autorką scenariusza filmu dokumentalnego "Z głębokości wołam..." oraz kilkunastu wystaw, w tym o Janie Karskim, Andrzeju Bobkowskim, Arturze Szyku.
Podolska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz Odznaką Honorową "Bene Merito" przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2017 r. była laureatką Nagrody Polin przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/