
Tysiąc lat po koronacji Bolesława Chrobrego, mimo diametralnie innej sytuacji, służebna rola władcy we współpracy z ludem dla wspólnego dobra powinny być aktualne – wskazał w niedzielę w Gnieźnie (Wielkopolskie) kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Nycz przewodniczył mszy św. w archikatedrze gnieźnieńskiej podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha - patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. W tym roku związane są one także z 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Kard Nycz podkreślił, że tysiąc lat temu właśnie w katedrze gnieźnieńskiej, za akceptacją papieża, Bolesław Chrobry został namaszczony i ukoronowany na króla przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Hipolita i była to pierwsza koronacja "w polskim rycie koronacyjnym". Kardynał wskazał, że koronator pytał wtedy przyszłego władcę o jego gotowość do służby w wierze, gotowość do sprawiedliwych rządów i obrony królestwa. Król wtedy odpowiadał, że będzie to czynić, jak dalece zdoła, wsparty pomocą Boga i przy pomocy wszystkich wiernych.
"Polska była samodzielnym państwem chrześcijańskim, a wspólnota polityczna, jaką stawali się Polacy, nie miała być poddana samowoli władcy, ale powinna współpracować z nim jako swoim sługą w dążeniu do wspólnego dobra"
"Oznaczało to, że Polska była samodzielnym państwem chrześcijańskim, a wspólnota polityczna, jaką stawali się Polacy, nie miała być poddana samowoli władcy, ale powinna współpracować z nim jako swoim sługą w dążeniu do wspólnego dobra" – powiedział kard. Nycz.
Jego zdaniem mimo wielu zmian i upływu lat od tamtego wydarzenia wiele aspektów rozumienia roli i znaczenia władzy w społeczeństwie pozostaje aktualne. "Czy dziś, kiedy żyjemy w diametralnie innej rzeczywistości niż ta sprzed tysiąca lat i sposób wyłaniania władzy w państwie, także tej najwyższej władzy w społeczeństwie, jest zasadniczo inny, nie powinny jednak być ciągle aktualne te kryteria, o które Bolesława pytał koronator arcybiskup gnieźnieński? A więc gotowość służby, gotowość sprawiedliwych rządów, gotowość obrony podmiotowości oraz współpracy władzy i społeczeństwa jako warunek dobra wspólnego" – wytłumaczył hierarcha.
Kard. Nycz wiele miejsca w swoim kazaniu poświęcił przywołaniu historycznego kontekstu koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski oraz znaczeniu i roli, jaką w tym procesie odegrał św. Wojciech, który "głosił Ewangelię w porę i nie w porę", oddał życie w służbie dla Chrystusa i zginął śmiercią męczeńską w trakcie swojej misji "z rąk pogańskich Prusów".
"Na fundamencie jego męczeństwa wyrosła gnieźnieńska metropolia, która stała się podstawą lokalnego Kościoła w Polsce i znakiem przynależności Polski do świata chrześcijańskiego. Dzięki temu świętemu męczennikowi Bolesław Chrobry mógł sięgnąć po godność i koronę królewską" – podkreślił kardynał.
"Na fundamencie jego (św. Wojciecha) męczeństwa wyrosła gnieźnieńska metropolia, która stała się podstawą lokalnego Kościoła w Polsce i znakiem przynależności Polski do świata chrześcijańskiego. Dzięki temu świętemu męczennikowi Bolesław Chrobry mógł sięgnąć po godność i koronę królewską."
Kard. Nycz w niedzielnych obchodach uczestniczył jako legat papieski, czyli specjalny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na uroczystość 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. Jeszcze w marcu wyznaczył go papież Franciszek, o czym poinformował w specjalnym liście. List został opublikowany na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej, a kard. Nycz odczytał jego fragmenty w niedzielę.
Papież wspomina w nim jubileusz 1025-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego, kiedy ustanowiono pierwszą na polskiej ziemi, metropolitalną archidiecezję gnieźnieńską, a także ukoronowanie Bolesława Chrobrego na króla Polski, co stało się również dzięki "niebiańskiemu wstawiennictwu" św. Wojciecha. "Wspaniałomyślny Bóg, świadectwem licznych świętych mężczyzn i kobiet, uczynił tę ziemię owocną w wierze" – napisał papież.
Papież prosi w liście kard. Nycza, aby pozdrowił biskupów, duchowieństwo, wiernych świeckich, władze państwowe "oraz tych wszystkich, którzy szczerze pragną najwyższego dobra umiłowanej przez nas Polski". "Zachęcamy wszystkich, aby zwłaszcza w tym czasie z całego serca dawali świadectwo chrześcijańskiej wierności, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego" – dodał papież w liście.
Niedzielna msza jest częścią trwających w ten weekend w Gnieźnie głównych uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha. Mszę poprzedziła procesja z relikwiami świętego, podczas której wierni przeszli z kościoła pw. św. Michała Archanioła do katedry gnieźnieńskiej. Uroczystości odpustowe zakończą Nieszpory o św. Wojciechu w Bazylice Prymasowskiej, po których prymas Polski abp Wojciech Polak pobłogosławi zebrane w katedrze dzieci. Z okazji odpustu w Gnieźnie zorganizowano też jarmark św. Wojciecha.(PAP)
ren/ szk/ jann/