Rozrasta się szlak rzeźb z brązu przedstawiających wyroby, z których słynie Radom. Do legendarnego pistoletu Vis czy butów z „Radoskóru” dołączyła produkowana w tym mieście waga niemowlęca. Obecnie w całym Radomiu znajduje się 21 odlewów. Spora część z nich to już symbole przeszłości.
Waga niemowlęca stanęła przed dawnym oddziałem ginekologiczno-położniczym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Narutowicza. Przed laty rodziło się tu wielu radomian, teraz w rozbudowanym budynku działa centrum rehabilitacji.
Producentem wagi służącej do pomiaru masy ciała niemowląt jest radomska firma Radwag. Jak poinformowała PAP dyr. Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Barbara Łopyta, urządzenie to towarzyszy radomskiej lecznicy od ponad 20 lat. „W tym czasie zważonych zostało ponad 30 tys. niemowląt. W ostatnim roku najmniejsze z ważonych dzieci ważyło zaledwie 720 g, a największe 4900 g” – zdradziła szefowa szpitala.
Projekt „Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury” powstał w 2018 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia. To pomysł dwóch radomian - Macieja Stępnikowskiego oraz Sebastiana Pawłowskiego. Na początku w przestrzeni miejskiej stanęło 14 przedmiotów, potem dołączyły kolejne. Obecnie na szlaku liczącym około 7 km znajduje się 21 odlewów. Wszystkie wyroby wykonane są w skali jeden do jednego.
„Chcieliśmy pokazać mieszkańcom i turystom, co było, a może i nadal jest produkowane w Radomiu. Takie firmy, jak Fabryka Broni czy Radwag wciąż istnieją i kontynuują swoją działalność” – powiedział Pawłowski.
Jeszcze w tym roku mają pojawić się kolejne symbole Radomia. Jednym z nich będzie odlew kolejnego wyrobu Fabryki Broni Łucznik - Radom. Spółka zapowiedziała jego odsłonięcie z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia radomskiego zakładu.
Obecnie na ulicach Radomia można zobaczyć produkty, które przeszły już do przeszłości, a z których przed laty słynęło miasto. Są to np. odlewy maszyn do szycia i pisania - popularnych „Łuczników” produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych i pistoletu Vis, którego produkcja rozpoczęła się w okresie międzywojennym w radomskiej fabryce broni.
W trakcie spaceru po Radomiu turyści znajdą też odlewy dwóch rowerów powstających wiele lat temu w tym mieście. Jeden to model wyścigowy, z którego korzystali kolarze podczas zawodów. Drugi jednoślad to wojskowy typ XX, przy którym żołnierz mógł zamontować karabin.
Zwiedzający Radom odnajdą także rzeźbę przedstawiającą czółenka z „Radoskóru” – zakładów przemysłu skórzanego posiadających jedną z największych w Europie garbarni oraz kultowe zapinane na rzepy kozaki z „Sofiksu”, produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia.
Są też popularne przed laty aparaty telefoniczne z Radomskich Zakładów Telefonów, lampa stołowa firmy Polam, kłódka z „Łucznika”, papierosy z radomskiej „Tytoniówki”, płytka posadzkowa z „Marywilu” czy serek homogenizowany z Rolmleczu.
Na stronie internetowej poświęconej symbolom Radomia znajduje się ich lista, opisy i trasa którą można przejść, by po kolei zobaczyć wszystkie odlewy. (PAP)
ilp/ ktl/