W Warszawie odbywa się konferencja naukowa „Tomasz Arciszewski (1877–1955) – robotnik, polityk, premier”. Najwyższy czas, by przyśpieszyć proces przywracania pamięci o wszystkich polskich mężach stanu, którzy walczyli o Polskę, w kraju i na emigracji – podkreśla prof. Andrzej Przyłębski.
"Dzieła Tomasza Arciszewskiego trwają. Trwa to piękne dzieło w postaci Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Trwa przede wszystkim wolna i niepodległa Rzeczpospolita, której jest on jednym z ojców" – powiedział na otwarciu konferencji w piątek minister Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów.
"Tomasz Arciszewski był bohaterem narodowym w robotniczej bluzie, który całe swoje pracowite życie poświęcił walce o niepodległość Polski i poprawę bytu ludzi pracy" – prof. Andrzej Przyłębski, dyrektor Instytutu De Republica, zacytował słowa zamieszczone w ulotce Polskiej Partii Socjalistycznej, wydanej w 1956 r.
Prof. Marek Kornat: Premier Arciszewski przeszedł do historii jako ten polski mąż stanu, który zdobył się na publiczny sprzeciw wobec dyktatu Jałty.
"Od śmierci premiera Tomasza Arciszewskiego minęło niespełna siedem dekad. Już najwyższy czas, abyśmy przyspieszyli proces przywracania pamięci nie tylko o premierze Tomaszu Arciszewskim, ale o wszystkich polskich mężach stanu, którzy walczyli o Polskę, w kraju i na emigracji" – podkreślił prof. Przyłębski.
Prof. Marek Kornat, z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, powiedział: "premier Arciszewski przeszedł do historii jako ten polski mąż stanu, który zdobył się na publiczny sprzeciw wobec dyktatu Jałty".
Podczas konferencji poruszono m.in. tematy: "Relacje premiera Tomasza Arciszewskiego z prezydentem Władysławem Raczkiewiczem – urzędowa znajomość czy bliska współpraca", "Tomasz Arciszewski droga do niepodległej Polski", "Tomasz Arciszewski jako premier", "Tomasz Arciszewski w szkolnej edukacji historycznej i przestrzeni publicznej".
Gościem specjalnym jest dr Tomasz Arciszewski, wnuk zmarłego premiera.
Tomasz Arciszewski (1877-1955) był politykiem związanym z Polską Partią Socjalistyczną. W okresie walki o niepodległość był jednym z przywódców Organizacji Bojowej PPS. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił szereg funkcji państwowych, m.in. posła na sejm I, II i III kadencji, Ministra Poczty i Telegrafów. W latach 1920-39 pełnił funkcję przewodniczącego Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz był członkiem Rady Nadzorczej Związku Robotniczych Stowarzyszeń Spożywczych. W latach 1944-47 był premierem rządu emigracyjnego w Londynie.
Konferencja "Tomasz Arciszewski (1877-1955) – robotnik, polityk, premier" zorganizowana przez Instytut De Republica odbywa się w piątek w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "Helenów". (PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ pat/