Jacek Kuroń – dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej oraz Zbigniew Romaszewski – wieloletni senator i wicemarszałek Senatu w latach 2007-11 będą patronami skwerów w Krakowie – zdecydowali w środę krakowscy radni.
Obaj nieżyjący już politycy w czasie PRL-u działali w opozycji. Obaj są kawalerami Orderu Orła Białego.
"Jacek Kuroń i Zbigniew Romaszewski byli działaczami opozycji. Wspierali środowiska robotnicze po protestach czerwca 1976 roku w Radomiu i byli współzałożycielami Komitetu Obrony Robotników, stąd propozycja takiej właśnie lokalizacji skwerów ich imienia w Nowej Hucie" - mówił w imieniu inicjatorów uchwały przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec (KO). "Szczególnie cieszę się, że uda się wreszcie, po kilkunastu latach od śmierci Jacka Kuronia, uczcić go w przestrzeni Krakowa. Wieloletni senator Zbigniew Romaszewski też był wybitną postacią i z wielkimi zasługami dla naszego kraju" - podkreślił Jaśkowiec.
Radny Adam Kalita (PiS) powiedział, że Kuroń i Romaszewski, jako doradcy NSZZ "Solidarność" byli po części związani z Nową Huta. "To uchwała ponad podziałami" – podkreślił. "Jacek Kuroń i Zbigniew Romaszewski to ludzie, których życiorysy są bardzo różne, ale w pewnym momencie się zbiegły" – dodał Kalita.
Skwery, którym patronować będą Kuroń i Romaszewski, sąsiadują ze sobą, są położone między alejami Andersa i Przyjaźni w Nowej Hucie.
Radni zdecydowali także, że skwer u zbiegu św. Marka i Reformackiej będzie nosił imię Zygmunta i Jadwigi Karłowskich - zaangażowanych podczas II wojny światowej w konspirację i zamordowanych przez hitlerowców. Skwer u zbiegu ul. Wrocławskiej i ul. Lubelskiej zyska imię Stanisława Palczewskiego - działacza niepodległościowego i opozycyjnego, w latach 1950-1952 szef sztabu Związku Walczącej Młodzieży Polskiej, współzałożyciela Konfederacji Polski Niepodległej, a plac u zbiegu św. Krzyża i ul. Siennej - nazwę placu Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa, by przypomnieć, że tam przez lata mieściło się archiwum.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ aszw/