Program Polskiego Stronnictwa Ludowego niezmiennie łączy w sobie tradycję i nowoczesność - podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z okazji Święta Ludowego. Jak zaznaczył, jeżeli wygramy jedność, to wybierzemy dobrą przyszłość, a jeśli przegramy, historia może okrutnie się powtórzyć.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego od 1931 r. jest także świętem polskiego ruchu ludowego. "W całej Polsce odbywają się Święta Ludowe, które są wyrazem naszej tradycji oraz budują wspólnotę narodową. Niech to Święto będzie dla nas czasem jedności i wzajemnego szacunku" - napisał w niedzielę na platformie X lider PSL, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pod wpisem umieścił także list do uczestników Święta Ludowego. Podkreślił w nim, że "w obliczu licznych zewnętrznych zagrożeń najważniejszym zadaniem jest konieczność odbudowania naszej narodowej i państwowej wspólnoty" Jak zaznaczył, "jeżeli wygramy jedność, to wybierzemy dobrą przyszłość". "Jeśli przegramy, historia może okrutnie się powtórzyć" - ostrzegł lider ludowców.
Podkreślił, że program Polskiego Stronnictwa Ludowego "niezmiennie łączy w sobie tradycję i nowoczesność".
"Musimy być z jednej strony otwarci na świat, nowocześni, z drugiej zaś - nie możemy dopuścić do zdeprecjonowania takich ponadczasowych wartości jak patriotyzm, przywiązanie do polskiej kultury, pierwszeństwo interesu państwowego przed partyjnym, rzetelność w służbie państwowej, kierowanie się w politycznym działaniu polską racją stanu" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.
Stwierdził, że "miarą współczesnego patriotyzmu jest dążenie do bycia silnym państwem w silnej Unii Europejskiej, która jest dla nas gwarancją pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju".
Zapewnił, że "kandydaci PSL będą należycie dbali o interes całego narodu". "W sprawach najważniejszych dla naszej ojczyzny musimy - niezależnie od przekonań i barw partyjnych - działać razem" - oświadczył Kosiniak-Kamysz. "Dlatego każde korzystne dla ludzi i kraju rozwiązanie znajdzie nasze wsparcie" - zapewnił lider PSL.
Pierwsze obchody święta ludowego odbyły się w 1904 r., w 110 rocznicę upamiętniającą bitwę pod Racławicami. Na Kongresie Chłopskim 5 czerwca 1927 r. w uchwale zapisano m. in., że "Dniem Święta Stronnictwa Chłopskiego jest pierwszy dzień Zielonych Świątek, który wszyscy członkowie każdego roku powinni obchodzić w sposób uroczysty przez wywieszenie sztandarów stronnictwa, ozdobienie domów zielenią itp.".
Definitywna decyzja w tej sprawie zapadła po czterech latach 15 marca 1931 r. na kongresie zjednoczeniowym ruchu ludowego, jednak NKW dopiero 9 maja 1931 r. podjął uchwałę w sprawie pierwszych obchodów Święta Ludowego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mrr/