Przyjęcie Konstytucji 3 maja w 1791 roku było dowodem politycznej odpowiedzialności elit Polski i Litwy – konstatuje się w rezolucji litewskiego Sejmu, przyjętej we wtorek jednomyślnie.
Rezolucję poparło 103 posłów obecnych na sali w 141-osobowym parlamencie.
„Przyjęcie Konstytucji 3 maja dowiodło politycznej odpowiedzialności elit Polski i Litwy oraz zwycięstwa myśli prawnej o nowatorskim porządku społecznym” – czytamy w dokumencie.
W rezolucji wskazuje się, że przyjęta w „Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, rezydencji władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisemną konstytucją w Europie” i była „wynikiem czteroletniej reformy parlamentarnej”.
Litewscy posłowie podkreślają, że Konstytucję 3 Maja uzupełnił inny dokument - Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów - przyjęty 20 października 1791 roku, który wprowadził ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem. Zaręczenie „potwierdziło siłę wieloetnicznej wspólnoty opartej na poglądach prorepublikańskich”.
W dokumencie zaznacza się, że „Konstytucja 3 Maja wprowadziła „ustrój monarchii konstytucyjnej, system, który powstał w wielu krajach europejskich dopiero w późniejszym stuleciu”.
„Konstytucja była jasnym wyrazem suwerenności politycznej, demonstracją niezależności od sąsiednich mocarstw i wezwaniem do odnowienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów” - czytamy w rezolucji litewskiego Sejmu.
Przyjęcie dokumentu zostało zainicjowane przez przewodniczącą Sejmu Viktorię Czmilyte-Nielsen, przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Żigimantasa Pavilionisa oraz przedstawicieli wszystkich frakcji parlamentarnych.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/