Sam udział w konkursie „WAWA Bohaterom” jest powodem do tego, żeby złożyć podziękowania; chodzi nam o to, żeby pamięć trwała wiecznie o czynie heroicznym, czynie bohaterów, powstańców warszawskich – podkreślił w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
W środę w Cytadeli Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego odbyła się 6. edycja Gali "WAWA Bohaterom". Podczas uroczystości wręczono nagrody osobom, organizacjom i instytucjom, które pomagają kombatantom - w szczególności Powstańcom Warszawskim. W gali wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
"My ze swej strony - jako ministerstwo obrony narodowej - stworzyliśmy ramy służące niesieniu pomocy i wsparcia dla powstańców warszawskich" - powiedział szef MON otwierając uroczystość. "Zrobiliśmy to dlatego, że częścią naszego DNA jest właśnie państwa czyn, państwa aktywność w czasie powstania warszawskiego, w czasie II wojny światowej" - powiedział Błaszczak. Dodał, że Warszawa jest miastem niezłomnym.
Minister zaznaczył, że "żołnierze z 18 Stołecznej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej niosą w przyszłe pokolenia pamięć o czynie powstańców warszawskich"
"Bardzo się cieszę, że na sali widzę też żołnierzy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, żołnierzy z Dowództwa Garnizonu Warszawa, również z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. To są żołnierze, którzy w poprzednich edycjach, osiągnęli ten laur zwycięstwa w naszym konkursie" - zaznaczył.
"Chwała tym, którzy okazali się najlepsi w konkursie, ale sam udział w tym konkursie już jest też powodem do tego, żeby złożyć podziękowania. Chodzi nam o to, żeby pamięć trwała wiecznie o czynie heroicznym, czynie bohaterów, powstańców warszawskich" - mówił szef MON.
Podziękował powstańcom warszawskim oraz wszystkim, którzy włączają się w działania zmierzające ku temu, żeby podtrzymać pamięć i żeby pomagać powstańcom warszawskim.
W tym roku statuetki otrzymali: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej, Wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, Podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych oraz ks. mjr Maksymilian Jezierski. Wręczono również dwa wyróżnienia, które trafiły do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego oraz Marka Stroka.
Nagrody WAWA BOHATEROM to wyróżnienia dla społeczników, organizacji pozarządowych i innych instytucji, które pielęgnują pamięć o Powstańcach Warszawskich i wspierają ich w codziennym życiu, np. robią zakupy, przeprowadzają remonty mieszkań, towarzyszą podczas wizyt u lekarza, organizują transport czy po prostu dotrzymują towarzystwa.
Jedną z nagród wręczał szef resortu kultury Piotr Gliński, który podkreślił, że uczestnictwo i możliwość wręczenia nagrody jest dla niego wielkim zaszczytem i wyróżnieniem. Zaznaczył, że w ostatnich latach powstaje coraz więcej inicjatyw związanych z powstaniem warszawskim, coraz więcej dobrze zorganizowanej pomocy, ale także więcej inicjatyw włączających powstańców w funkcjonowanie Polski. "Za te inicjatywy bardzo dziękuję" - mówił minister.
Ocenił, że w czasach PRL-u, ale także po 1989 roku mieliśmy problem z "deficytem myślenia wspólnotowego, altruistycznego, misyjnego". Gliński zauważył, że od kilkunastu lat, jednak szczególnie w ostatnim czasie, ta sytuacja zmienia się właśnie dzięki pojawiającym się inicjatywom, wolontariatom, które realizują misję wobec innych i wobec wspólnoty.
Jak poinformowało MON, nagrody WAWA BOHATEROM to wyróżnienia dla społeczników, organizacji pozarządowych i innych instytucji, które pielęgnują pamięć o Powstańcach Warszawskich i wspierają ich w codziennym życiu, np. robią zakupy, przeprowadzają remonty mieszkań, towarzyszą podczas wizyt u lekarza, organizują transport czy po prostu dotrzymują towarzystwa. Jest ich wielu i wszyscy zasługują na podziw i uznanie. Najlepsi z najlepszych, jak co roku, zostają nagrodzeni tytułem WSPÓŁCZESNEGO WAWA BOHATERA.(PAP)
Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Iga Leszczyńska
ak/ iga/ par/