Prezydent we wtorek uroczyście podpisze nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych - poinformowała PAP prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Ustawa to próba zadośćuczynienia za represje, którym byli poddani - dodała.
Uroczystość odbędzie się o godz. 14. w Pałacu Prezydenckim.
Paprocka wskazała na obywatelski charakter nowelizacji ustawy. Przypomniała, że jej inicjatorami byli Jarosław Maciej Goliszewski, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Leszek Stall, a pod apelem byłych opozycjonistów, wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie w ubiegłym roku przed obchodami rocznicy porozumień sierpniowych, podpisało się ponad 340 tys. osób.
Minister podkreśliła, że celem nowelizacji ustawy jest "dalsza poprawa sytuacji życiowej i materialnej osób szczególnie zasłużonych dla naszej ojczyzny, przede wszystkim działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych".
Minister podkreśliła, że celem nowelizacji ustawy jest "dalsza poprawa sytuacji życiowej i materialnej osób szczególnie zasłużonych dla naszej ojczyzny, przede wszystkim działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych". "Jest to kolejny akt prawny, który jest wyrazem szacunku dla działaczy opozycji antykomunistycznej a jednocześnie próba zadośćuczynienia za represje, którym byli poddani" - zaznaczyła.
Paprocka powiedziała, że celem ustawy jest zniwelowanie negatywnych skutków represji politycznych godzących przede wszystkim w kwestie związane z wykonywaniem pracy przez osoby represjonowane. "Jak wiadomo, często represje przybierały charakter zmuszania do zaprzestania dotychczasowej pracy, a później osoby dziś szczególnie zasłużone musiały podejmować pracę gorzej płatną, nieadekwatną do umiejętności czy wykształcenia. Ma to negatywne konsekwencje w wysokości dzisiaj pobieranych przez te osoby świadczeń emerytalno-rentowych" - dodała.
utków represji politycznych godzących przede wszystkim w kwestie związane z wykonywaniem pracy przez osoby represjonowane. "Jak wiadomo, często represje przybierały charakter zmuszania do zaprzestania dotychczasowej pracy, a później osoby dziś szczególnie zasłużone musiały podejmować pracę gorzej płatną, nieadekwatną do umiejętności czy wykształcenia. Ma to negatywne konsekwencje w wysokości dzisiaj pobieranych przez te osoby świadczeń emerytalno-rentowych" - dodała Małgorzata Paprocka.
Prezydencka minister zaznaczyła, że ustawa pozwala wyeliminować te niesprawiedliwości. "Ponadto wprowadza między innymi możliwość zwolnienia osób zasłużonych z opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej; przewiduje także dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze piecu dni roboczych" - powiedziała Paprocka.
Jak dodała, ustawa dokonuje analogicznych zmian w zakresie uprawnień kombatantów, osób będących ofiarami represji wojennych, jak również cywilnych, niewidiowym ofiar działań wojennych.
"Jedną z najistotniejszych zmian jest zwiększenia progów dochodowych uprawniających do okresowej pomocy pieniężnej udzielanej przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponadto wprowadza zasadę, że taka pomoc będzie mogła być wypłacana dwa razy w ciągu roku a nie jak dotychczas raz" - mówiła minister.
"Jedną z najistotniejszych zmian jest zwiększenia progów dochodowych uprawniających do okresowej pomocy pieniężnej udzielanej przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponadto wprowadza zasadę, że taka pomoc będzie mogła być wypłacana dwa razy w ciągu roku a nie jak dotychczas raz" - mówiła minister.
Jak podkreśliła, z uwagi na zasługi osób, do których ustawa jest skierowana, prezydent zdecydował o podpisaniu jej w formule uroczystej i przy udziale inicjatorów uchwalenia tych zmian.
Dopytywana wyraziła przekonanie, że zmiany wprowadzone ustawą dotyczą grupy kilkudziesięciu tysięcy osób.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ par/