Do śledzenia w sieci przebiegu niedzielnych uroczystości w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego zaprasza marszałek województwa Marek Woźniak. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, obchody mają wyjątkowo ograniczony charakter.
Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.
Kulminacją obchodów rokrocznie są uroczystości organizowane przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Poprzedza je msza w kościele farnym w intencji uczestników powstania oraz składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci. 28 grudnia obchody odbywają się w Warszawie. Organizatorem jest wielkopolski samorząd.
Pandemia znacząco ograniczyła program tegorocznych uroczystości. W niedzielę, o godz. 16.40, marszałek złoży kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Towarzyszył mu będzie prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tadeusz Musiał oraz grono zaproszonych przedstawicieli władz państwowych i lokalnych samorządów.
Przed uroczystością przy pomniku, przedstawiciele władz miasta i regionu będą składać kwiaty w miejscach pamięci i przy tablicach upamiętniających wybitne osobistości związane z powstaniem oraz na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na grobach dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka i powstańca płk. Wincentego Wierzejewskiego.
Transmisję organizowanych w umowną godzinę wybuchu walk obchodów przy pomniku będzie można oglądać w serwisie 27grudnia.pl. Marszałek Marek Woźniak powiedział, że z powodu pandemii to do sieci a nie pod pomnik zaprasza w tym roku wszystkich Wielkopolan.
"Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę. Mimo że epidemia nas ogranicza i nie pozwala na organizację zwyczajowych uroczystości, jak co roku oddajmy hołd bohaterom. Pokażmy, że pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania razem pomyślmy o tych, którzy dali nam przykład, jak zwyciężać mamy" – powiedział Marek Woźniak.
Po zakończeniu relacji z wydarzenia, w serwisie 27grudnia.pl rozpocznie się premiera filmu w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Wielkopolski samorząd, który współfinansował tę produkcję, podał, że jest to pierwszy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o zwycięskim powstaniu.
W poniedziałek 28 grudnia przedstawiciele władz regionu pojadą do Warszawy. Tam oddadzą cześć bohaterskim powstańcom, składając kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udadzą się przed pomnik Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowski Cmentarz Wojskowy.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/