Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie szykuje się do otwarcia jedynej w Polsce wystawy najlepszych zdjęć 67. międzynarodowego konkursu na najlepszą fotografię prasową – World Press Photo. Wernisaż odbędzie się w czwartek (3 października).
Miejska instytucja kultury, zlokalizowana nieopodal placu Centralnego w Krakowie - Nowej Hucie, po raz siódmy zorganizuje ekspozycję World Press Photo.
„Zdjęcia przyjechały z Holandii. Jest ich ok. 100. Jesteśmy jedyną instytucją w kraju, gdzie będzie można zobaczyć fotografie 67. edycji” – powiedziała PAP kurator Monika Stachnik-Czapla. Jak dodała, wystawy World Press Photo każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem. „Przewidujemy, że odwiedzi nas 5-6 tys. osób, może więcej” – poinformowała kuratorka nowohuckiej wystawy.
Niektóre fotografie World Press Photo są drastyczne, dlatego dzieci mogą wejść na wystawę tylko pod opieką dorosłych.
Organizatorzy zachęcają, żeby na zwiedzanie zabrać ze sobą słuchawki i telefon z internetem, aby móc zeskanować kod QR przy fotografii i dzięki temu usłyszeć historię zdjęcia opowiedzianą przez lektora w języku angielskim.
Główną nagrodę w konkursie World Press Photo 2024 zdobył Mohammed Salem z agencji Reuters za fotografię wykonaną w Strefie Gazy. Zdjęcie przedstawia palestyńską kobietę Inas obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła podczas bombardowań.
Prawie 4 tys. fotografów ze 130 krajów zgłosiło ponad 61 tys. prac do konkursu.
Z każdego z sześciu regionów świata (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowo-Wschodnia i Oceania oraz Europa) jury wybrało zwycięzców w czterech kategoriach: zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”.
Wśród zwycięzców innych kategorii są: Lee-Ann Olwage z Republiki Południowej Afryki za udokumentowanie demencji osób starszych jako problemu społecznego na Madagaskarze (Reportaż Roku), Alejandro Cegarra z Wenezueli za ukazanie zmian w polityce migracyjnej Meksyku w ciągu ostatnich lat (Najlepszy Projekt Długoterminowy) oraz Julia Koczetowa z Ukrainy za oryginalne przedstawienie sytuacji na froncie wojny z Rosją (Najlepszy Projekt Multimedialny).
Konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 r. przez holenderską fundację o tej samej nazwie. W 2020 r. polski fotoreporter Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku za zdjęcie "Przebudzenie" ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji.
Wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury czynna będzie do 27 października.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ miś/