Walczyliśmy mężnie i dzielnie, ale walczyliśmy w osamotnieniu. Wtedy wolnemu światu, naszym sojusznikom zabrakło odwagi, aby przeciwstawić się złu we wrześniu 1939 roku – powiedział Jan Józef Kasprzyk w czwartek podczas obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość.
Na Placu Marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 11 na Placu Marsz. J. Piłsudskiego odbył się Apel Pamięci połączony z ceremonią wręczenia medali. Złotym Krzyżem Zasługi została odznaczona Zofia Maria Pogodzińską. Za zasługi dla niepodległości Polski został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości ppłk Waldemar Kruszyński.
"Dziś o świcie na Westerplatte rozpoczęliśmy obchody 83. rocznicy niemieckiego ataku na Polskę. Te obchody byłyby niepełne, gdyby nie uroczystość w tym świętym miejscu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie spoczywają prochy bezimiennego obrońcy ojczyzny, ale jednocześnie grób ten jest poświęcony wszystkim walczącym o niepodległość, również w tej najstraszliwszej z wojen, jaką była II Wojna Światowa. 83 lat temu jako pierwszy kraj w Europie, na świecie trafnie zdiagnozowaliśmy zło uosabiane przez III Rzeszę i Związek Sowiecki. Postanowiliśmy się temu złu przeciwstawić się. Walczyliśmy mężnie i dzielnie, ale walczyliśmy w osamotnieniu. Wtedy wolnemu światu, naszym sojusznikom zabrakło odwagi, aby przeciwstawić się złu we wrześniu 1939 r. Gdyby tej odwagi nie zabrakło, wojna trwała by kilka tygodni, może najwyżej kilka miesięcy. I ludzkość nie zapłaciłaby tak strasznej daniny krwi. Bo odwaga jest cechą, dzięki której pokolenia mogą żyć w pokoju i spokoju - mówił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony rokrocznie 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa: "Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" obowiązuje od 18 maja 2014 roku.
"Kiedy jest zło - tak jak mamy do czynienia ze złem rosyjskiego imperializmu - trzeba mu się przeciwstawić. Nie wolno z nim pertraktować, bo potem płaci się za brak odwagi, za rozmowy ze złem, ogromną cenę. Tę cenę zapłaciliście wy, czcigodni weterani walk o niepodległość. Zapłaciliście swoim zdrowiem, a wasze koleżanki i koledzy - życiem. Nie wahaliście się przeciwstawić złu. Jesteście ludźmi mężnymi i odważnymi" - powiedział Kasprzyk.
"I za to wam dziękujemy. Dziś wasz dzień - Dzień Weterana walk o niepodległość. Dziękujemy wam za to, że poświęciliście dla ojczyzny wszystko - młode lata, szczęście, spokój. I możemy Wam w tym świętym miejscu ślubować, że te słowa poniesiemy w przyszłość - Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" - dodał.
"Chcemy, tak jak wy wołać: Polska żyje i żyć będzie wiecznie! Chwała wam bohaterowie Rzeczypospolitej, Chwała wam - bohaterowie naszej wolności" - zwrócił się Kasprzyk do kilkudziesięciu weteranów zgromadzonych przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Organizatorem obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu weteranów II Wojny Światowej oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, IPN, urzędów, instytucji i organizacji społecznych.
"Polska stała się pierwszą ofiarą hitlerowskiej zagłady. W kilkanaście dni później - musiała się zmierzyć z sowiecką agresją. Polski naród nie dążył do wojny. Marzył o spokojnym rozwoju w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Nie uległ jednak hitlerowskiemu dyktatowi i na zbrojną przemoc odpowiedział zdecydowanym oporem. Pokazał Europie, że kompromis z państwem totalitarnym nie jest możliwy. Że jedyną słuszną odpowiedzią jest militarny sprzeciw, że Polsce obca była kolaboracja. Za opór zapłaciliśmy straszliwą cenę" powiedziała obecna na uroczystości wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska.
Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony rokrocznie 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa: "Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" obowiązuje od 18 maja 2014 roku.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/