
Ocalałe - Lea Balint i Janina Rekłajtis, oraz prezes Kindertransport Association Melissa Hacker wezmą udział w dyskusji „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”, która będzie częścią obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Lea Balint i Janina Rekłajtis podczas wojny były dziećmi.
Tegoroczne obchody rocznicowe odbędą się 27 stycznia w formie online.
Moderatorem dyskusji będzie dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Panel rozpocznie się tuż po transmisji głównych obchodów rocznicowych, 27 stycznia ok. godz. 17. Będzie dostępny z polskimi i angielskimi napisami.
Podczas głównej uroczystości swoje świadectwa wygłoszą byłe więźniarki: Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch. Głos zabierze także prezydent RP Andrzej Duda, a także dyplomaci z Izraela i Rosji. Podczas uroczystości wspólne modlitwy wygłoszą rabin i duchowni chrześcijańscy.
Kindertransport Association jest organizacją non-profit, która zrzesza dzieci, które uciekły przed Holokaustem do Wielkiej Brytanii, a także ich potomków. Ruth Brinholz, matka Melissy Hacker, uciekła z Wiednia we wrześniu 1939 r. w jednym z ostatnich Kindertransportów.
Kindertransport to nazwa akcji ratunkowej podjętej tuż przed wybuchem wojny. Wielka Brytania przyjęła blisko 10 tys. żydowskich dzieci z Rzeszy lub krajów zagrożonych okupacją. Trafiły one m.in. do rodzin zastępczych.
Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że podczas tegorocznej rocznicy uwypuklone zostaną losy dzieci. Niemcy zamordowali w obozie ponad 200 tys. dzieci, w przytłaczającej większości żydowskich. Śmierć poniosły też dzieci romskie, polskie i białoruskie. Ogółem z co najmniej 232 tys. deportowanych w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. W styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.
Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Transmisja rocznicowego wydarzenia dostępna będzie na stronie internetowej 76.auschwitz.org.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/