Zmarły ponad rok temu częstochowianin Bogdan Jastrzębski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, który w czasie wojny uratował swoją późniejszą żonę Krystynę Geisler i jej ojca – jest bohaterem filmu dokumentalnego „Opowieść o miłości”, który wkrótce będzie miał swoją premierę w Częstochowie.
O zrealizowanym przez Rafała Brylla filmie, przedstawiającym losy ważnej dla Częstochowy postaci, poinformował we wtorek Urząd Miasta. Oprócz bogatych archiwaliów dokument ilustrowany jest animowanymi, artystycznymi sekwencjami, zrealizowanymi specjalnie do filmu przez Łukasza Rusinka.
"Opowieść o miłości" to film dokumentalny bazujący na rozmowie z Bogdanem Jastrzębskim, jaką przeprowadził z nim, reżyser i scenarzysta Rafał Bryll. Opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, która była silniejsza niż wojna. Bohater uratował z obozu pracy Krystynę Geisler, która po wojnie, w 1951 r., została jego żoną.
W 1941 r. 17-letni wówczas Bogdan porwał Krystynę z grupy konwojowanych z getta do pracy w fabryce zbrojeniowej i ukrywał ją, ratując przed wywózką do obozu zagłady. U jego rodziny ukrywał się także ojciec dziewczyny, sędzia Arnold Geisler.
W 1941 r. 17-letni wówczas Bogdan porwał Krystynę z grupy konwojowanych z getta do pracy w fabryce zbrojeniowej i ukrywał ją, ratując przed wywózką do obozu zagłady. U jego rodziny ukrywał się także ojciec dziewczyny, sędzia Arnold Geisler. Za uratowanie Krystyny i jej ojca, Bogdan Jastrzębski i jego matka w 1994 roku zostali uhonorowani medalami "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
Zmarły w grudniu 2019 r. Bogdan Jastrzębski pochodził z rodziny znanych ogrodników gospodarujących na Zawadach - dziś to częstochowska dzielnica Tysiąclecie. Był jednym z pierwszych studentów utworzonej w 1945 r. w Częstochowie Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej, współorganizował stowarzyszenie Bratniej Pomocy i AZS oraz częstochowski oddział Związku Ogrodniczego w Polsce.
Po 1989 r. Jastrzębski znalazł się wśród osób odtwarzających niezależny samorząd - był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy w dwóch pierwszych kadencjach. Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Zmarł 25 grudnia 2019 roku w wieku 95 lat.
Twórca dokumentu, Rafał Bryll, jest reżyserem i montażystą filmowym. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym - współrealizował m.in. serie "Tajemnice Państwa Podziemnego" i "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL". Przed niespełna dwoma laty zrealizował swój debiut fabularny "Pewnego razu w ogródkach działkowych", który będzie miał premierę w tym roku.
W 1939 r. w Częstochowie mieszkało ok. 28 tys. Żydów. Później do miasta przybyli Żydzi z terenów wcielonych do Rzeszy, przywożono także ludność żydowską z okolicznych miasteczek. Po powstaniu getta Żydzi zostali zmuszeni do przesiedlenia się na jego teren - w sumie w getcie zgromadzono ponad 40 tys. osób. 22 września 1942 r. rozpoczęła się jego likwidacja - Żydów wywożono głównie do obozu w Treblince. Zagładę przeżyło ok. 5 tys. osób.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ pat/