Wystawę plenerową „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” oglądać można od środy przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. 27 grudnia, w 103. rocznicę rozpoczęcia insurekcji, po raz pierwszy obchodzony będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Wystawa została przygotowana w celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu. Ekspozycję będą mogli poznać mieszkańcy największych polskich miast.
"Nazwa powstania wskazuje jeden region, ale dzień jego wybuchu jest tak naprawdę świętem nas wszystkich. To dzięki poświęceniu bohaterów zrywu sprzed 103 lat odrodzić się mogła niepodległa Polska, scalając ziemię wszystkich trzech zaborów. Ta wystawa ma swój wymiar edukacyjny, estetyczny, ale też głęboko symboliczny - przez swoją powszechność staje się w Polsce heroldem powstania" – powiedział podczas otwarcia wystawy wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem: jego genezę, wybuch powstania, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.
"My może niekiedy nie doceniamy wagi tego, co udało nam się osiągnąć. Pewnie następne pokolenia będą lepiej odczytywały, jak ważne było to powstanie. To jest nasze zobowiązanie i nasza powinność, by o powstańcach pamiętać, by o powstaniu mówić, ale też by cieszyć się tym powstaniem, cieszyć się tym zwycięstwem. By ten gen zwycięstwa i wolności nieść dalej" - powiedział dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
IPN poinformował, że przygotowana przy współpracy z wojewodami wystawa jest prezentowana także w innych polskich miastach. Od środy można ją oglądać m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
W Poznaniu trwają przygotowania do tegorocznego, obchodzonego 27 grudnia po raz pierwszy, święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/