Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała w piątek pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2023 roku. Werdykt zostanie ogłoszony 1 grudnia podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.
„Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć prac, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne wydane w Polsce w 2023 r. Werdykt poznamy 1 grudnia podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. To już dziesiąta jubileuszowa edycja tego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Nagroda dla autora zwycięskiej pozycji wynosi 70 tys. zł. Decyzją Kapituły Nagrody wyróżnienia i nagrody w wysokości 3 tys. zł otrzymają także pozostali czterej finaliści konkursu” - poinformował w piątek Uniwersytet Łódzki.
Podczas tajnego posiedzenia w dniu 12 września w Pałacu Biedermanna w Łodzi Kapituła Nagrody wybrała pięć finałowych książek spośród 78 nadesłanych w tym roku na konkurs.
Ich autorami są (w kolejności alfabetycznej): dr Magdalena Chułek – „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zgłosił Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski; dr Emilia Kledzik – „Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego”, Wydawnictwo „Poznańskie studia Polonistyczne”, zgłosił Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. Piotr Madajczyk – „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”, praca wydana i zgłoszona przez Instytut Pileckiego; prof. Krzysztof Stachewicz – „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, TAiWPN Universitas, zgłosił Wydział Teologiczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. Andrzej Turowski – „Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem słowo/obraz terytoria, zgłosiło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
„Myślę, że każdy, kto książki czyta, kto interesuje się literaturą szeroko pojętą, powinien przynajmniej spróbować zwrócić uwagę na pozycje nie tylko nagradzane, ale nominowane do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego” – podkreślił jeden z laureatów poprzednich edycji dr Maciej Świerkocki, uhonorowany za książkę „Łódź Ulissesa”.
Prace do Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego zgłaszają uczelnie, ich jednostki organizacyjne, instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydawnictwa i inne instytucje naukowe. Kapituła ocenia i nagradza najlepsze dzieła z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, z takich obszarów jak: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. W dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były wybitne prace, mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy.
Na konkurs, ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki, wpłynęło w dotychczasowych dziesięciu edycjach ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 50 książek. Kapitułę Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego tworzą wybitni polscy naukowcy, reprezentujący różne dziedziny humanistyki i jednostki badawcze.
Zdaniem organizatorów konkursu laureaci nagrody w poprzednich edycjach – prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki, dr Jakub Gałęziowski – reprezentują doskonałość zarówno naukową, jak i warsztatową. Również w życiu codziennym udowadniają, że humanistyka to nie tylko sfera nauki, ale zarazem określona postawa etyczna i podejście do świata. Dwoje laureatów, dr hab. Dorota Sajewska i dr hab. Zbigniew Szmyt, przekazało swoje nagrody w całości lub częściowo na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.(PAP)
bap/ bar/