Pogrzeb oficera Wojska Polskiego II RP, żołnierza Armii Krajowej, najstarszego Powstańca Warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps. Szron odbędzie się w piątek o godz. 14.30 na Starych Powązkach (wejście przy bramie VI) – poinformowała we wtorek rodzina zmarłego.
Msza św. żałobna odprawiona zostanie w piątek o godz. 12.30 W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Stare Powązki.
Oficer Wojska Polskiego II RP, żołnierz września '39, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski płk Kazimierz Klimczak ps. Szron zmarł 14 lipca w wieku 109 lat - poinformował fanpage akcji BohaterON na portalu Facebook.
"Wzór patrioty i żołnierza, który swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków" – podkreślono w informacji zamieszczonej przez BohaterON. Przypomniano także słowa pułkownika: "Mamy Polskę wolną. Trzeba ją pielęgnować i utrwalać".
Kazimierz Klimczak "Szron" urodził się 15 lutego 1914 r. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Walczył w kampanii polskiej we wrześniu 1939 r. Służył w szeregach Armii Pomorze, między innymi brał udział w bitwie nad Bzurą, gdzie został ciężko ranny. W czasie okupacji pracował w fabryce tytoniowej. Z okien swojego mieszkania obserwował powstanie w getcie.
Mimo ran odniesionych w 1939 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Uciekł z transportu i ponad rok ukrywał się na wsi. Wrócił do zrujnowanej Warszawy. Był przesłuchiwany przez bezpiekę. Po wojnie był działaczem Związku Inwalidów Wojennych RP. W 2017 r. został awansowany na stopień pułkownika. Od 5 kwietnia 2022 r., po śmierci Stanisława Kowalskiego, był najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce.
"Moim marzeniem jest, aby Polska była zjednoczona w całości dla dobra wychowania młodzieży takiej, jaką była przed wojną – wiernej Bogu i ojczyźnie" – mówił w rozmowie z PAP płk Kazimierz Klimczak ps. Szron podczas swoich urodzin w lutym 2023 r.
Z okazji urodzin pułkownika list z życzeniami przesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. "Był Pan świadkiem odrodzenia Rzeczypospolitej, wielkiego zwycięstwa roku 1920, jako żołnierz Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej, a konspiracyjną działalność w Armii Krajowej zwieńczył heroicznym udziałem w Powstaniu Warszawskim" – przypomniała marszałek Sejmu. Dodała, że "Szron" dzielił wraz z innymi powstańcami oczekiwanie na odzyskanie utraconej w 1939 r. niepodległości i przez dekady "nosił niepodległościową tradycję w sercu, podobnie jak nakaz swojego dowódcy, by przekazać młodszym pokoleniom prawdę o wolnościowym zrywie, uczyć, czym jest patriotyzm, jakie głębokie wartości niesie dewiza Bóg Honor Ojczyna".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/