
Wystawę Yuriko Sasaoki poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie, prezentację projektów Joanny Hawrot inspirowanych japońskim strojem dworskim, polsko-japoński festiwal muzyczny, trasę koncertową Sinfonii Varsovii - zaplanowano w ramach programu kulturalnego IAM towarzyszącego EXPO 2025 w Osace.
W poniedziałek w Osace rozpoczęła się Wystawa Światowa EXPO 2025 – największe i najważniejsze wydarzenie kulturalno-gospodarcze na świecie. Udziałowi Polski w Wystawie towarzyszy program kulturalny organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem Po!land, który wychodzi poza przestrzeń pawilonów narodowych, by zaistnieć w samym sercu miasta.
Powstały dzięki współpracy polskich oraz japońskich artystów i artystek program obejmie: wystawę Yuriko Sasaoki poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie, prezentację projektów Joanny Hawrot inspirowanych japońskim strojem dworskim, polsko-japoński festiwal muzyczny z udziałem m.in. zespołu Klawo, Małe Instrumenty i Mitch & Mitch oraz Kingi Głyk, wielkoformatowe prace Róży Litwy i Edyty Hul w przestrzeni miasta Ibaraki, a także trasę koncertową Sinfonii Varsovii w najważniejszych salach koncertowych Tokio, Osaki, Nagoi i Kioto.
"»Po!land« jest pewną opowieścią, którą chcemy snuć, opowieścią która jest o łączeniu kultur, przełamywaniu barier i o wzajemnej inspiracji."
"Przygotowaliśmy specjalny program pod szczególną nazwą Po!land. Pojęcie »Po!« to japońska onomatopeja, która wyraża moment olśnienia, zadziwienia, pewien rodzaj uroku. »Po!« nawiązuje również do Polonu - pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie, polską naukowczynię, która jest niesamowicie znana w Japonii, jej książki są czytane, są podręcznikami w szkołach i lekturą podstawową dla japońskiej młodzieży. Skłodowska-Curie przynosi wraz z odkryciem innowacyjność, niesamowitą otwartość na przełamywanie pewnych barier" - powiedziała we wtorek w siedzibie IAM dyrektor tej instytucji Olga Wysocka.
"»Po!land« jest pewną opowieścią, którą chcemy snuć, opowieścią która jest o łączeniu kultur, przełamywaniu barier i o wzajemnej inspiracji" - dodała.
Wiceministra kultury Marta Cienkowska podkreśliła, że Polska "chce kompleksowo wejść w rynek japoński i pokazać, czym możemy się w Polsce poszczycić, co chcemy, żeby zobaczyła japońska widownia".
"Ale celem Ministerstwa Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza jest nie to, żeby pokazać się przy okazji Expo w Osace, ale żeby na trwałe zbudować relacje z japońskimi instytucjami kultury, żeby na trwałe w umysłach i świadomości Japończyków była nie tylko muzyka Chopina, ale także sztuka nowoczesna, polska moda i zupełnie inne projekty artystyczne. Jesteśmy i realizujemy tamte projekty nie po to, żeby zrobić coś przy okazji Expo, ale po to, żeby w Japonii zostać na stałe" - zaznaczyła Cienkowska.
Od 31 maja w prestiżowym domu towarowym Daimaru Shinsaibashi będzie można zobaczyć wystawę Wearable Art – Unseen Threads autorstwa Joanny Hawrot. To instalacja rozpięta na ośmiu piętrach, składająca się z modowych obiektów, artystycznych tkanin i nowych mediów. Projekt łączy polską tradycję tkaniny artystycznej z japońską estetyką, tworząc międzykulturową opowieść o tożsamości i widzialności.
W czerwcu w Osaka City Central Public Hall zaprezentowany zostanie projekt jednej z najciekawszych japońskich artystek młodego pokolenia — Yuriko Sasaoki. Instalacja "Polonia x Skłodowska-Curie’s Magic Lab — The Power of Migration", przygotowana we współpracy z polskimi twórcami, opowiada na nowo historię Marii Skłodowskiej-Curie — nie jako pomnika nauki, lecz jako migrantki, matki, społeczniczki i badaczki, której życie i działalność wykraczały poza granice laboratoriów.
W programie znajdą się również koncerty polskiej muzyki jazzowej i alternatywnej. Jesienią, na Placu Namba — jednym z centralnych punktów Osaki — wystąpią m.in. zespół Klawo, Kinga Głyk, Małe Instrumenty oraz formacja Mitch & Mitch razem z zaproszonymi do współpracy artystami i artystkami japońskimi.
W październiku Sinfonia Varsovia wyruszy w trasę koncertową po Japonii, w ramach której zagra osiem koncertów w najbardziej renomowanych salach koncertowych Tokio, Osaki, Nagoi i Kioto. Orkiestra wystąpi pod batutą maestro Christiana Arminga i wykona program skupiony na postaci Fryderyka Chopina.
Program promocji kultury polskiej w Japonii podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem Po!land i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest częścią programu udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu pod hasłem "Dziedzictwo, które napędza przyszłość". (PAP)
ksi/ dki/