W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu odsłonięto w czwartek pomnik upamiętniający 25 oficerów broni pancernych – ofiary Zbrodni Katyńskiej. Jego postawienie jest wspólną inicjatywą muzeum oraz poznańskiego oddziału IPN.
W uroczystości odsłonięcia uczestniczył wnuk jednego z zamordowanych, mjr. Erazma Miazgi. Wydarzenie uświetniła wojskowa asysta honorowa.
Jak podkreślił podczas uroczystości szef Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ppłk Tomasz Ogrodniczuk, jednym z celów przyświecających działalności muzeum jest kultywowanie tradycji poznańskich oddziałów pancernych. „Broń pancerna to nie tylko sprzęt bojowy, którego gromadzenie i eksponowanie jest naszym statutowym obowiązkiem. Broń pancerna to także, a może przede wszystkim ludzie: żołnierze, pancerniacy, którzy tego ciężkiego sprzętu używali. A gdy wymagała tego chwila, nie szczędzili krwi ani życia i na nim walczyli” – powiedział.
„Obowiązek obrony ojczyzny przyszło spełniać naszym pancerniakom już we wrześniu 1939 roku. Po przegranej kampanii większość oficerów znalazła się w niemieckiej i sowieckiej niewoli. Do niewoli sowieckiej trafiło około 250 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, w tym ponad 10 tys. oficerów. Sowieci, otaczając polskich oficerów specjalnym nadzorem, uznali ich za szczególnie niebezpiecznych. Rozpatrywano ich więc w trybie specjalnym, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary: rozstrzelania” – przypomniał ppłk Ogrodniczuk.
List do uczestników uroczystości przesłał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. „Katyń to symbol okrutnej zbrodni, dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia, ale też przesłanie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą totalitaryzm, neoimperializm i ślepy fanatyzm. Zbrodnie popełniane przez Rosjan w ostatnich czasach w Ukrainie pokazują, jak łatwo może dojść do powtórki tych tragicznych wydarzeń” – napisał wicepremier.
Pomnik zaprojektowała profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu dr hab. Konstancja Pleskaczyńska. Kolorystyka kamieni, z których wykonany jest pomnik, nawiązuje do barwy proporczyka broni pancernej, a pod napisem tytułowym pomnika znalazł się znak pancerny jako symbol kultywowania przez muzeum tradycji poznańskich oddziałów pancernych.
Podczas odsłonięcia nad muzeum nastąpił przelot dwóch samolotów wielozadaniowych F-16. Liderem pary samolotów był dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, płk pil. Łukasz Piątek. Wydarzenie uświetniła wojskowa asysta honorowa, w skład której wszedł pododdział honorowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ miś/