18 sierpnia 1944 r. oddział „Hala” odbija z rąk Niemców koszary przy Ciepłej. Ranny płk „Leśnik” jest ewakuowany do Śródmieścia. Niemcy zajmują ruiny Zamku Królewskiego. Na barykadzie przy ul. Widok ginie żołnierz 8. kompanii Batalionu AK „Kiliński”, aktor por. Jerzy Sulima-Jaszczołt ps. „Florian”.
Oddział kpt Wacława Stykowskiego „Hala” odbija zajęte poprzedniego dnia przez Niemców policyjne koszary przy ul. Ciepłej i palarnię kawy „Pluton” przy Grzybowskiej 37.
W boju o zajezdnię tramwajową na ul. Sierakowskiej 8 płk Jan Szypowski „Leśnik” otrzymuje postrzał w lewą okolicę biodra. Pocisk rozbija kość biodrową. Kilka dni wcześniej oficer wykazał się niezwykłą odwagą - własnoręcznie unieruchomił i rozbroił niemieckiego „Goliatha” i opracował instrukcję jej unieszkodliwienia. Ranny „Leśnik” jest ewakuowany kanałami do szpitala w Śródmieściu.
Powstańcy walczą na ogarniętej pożarami Starówce, w rejonie katedry św. Jana i ul. Piwnej. Podczas jednego z licznych nalotów, w szpitalu przy ul. Miodowej 23 ginie poeta, harcerz i oficer Batalionu AK „Zośka” ppor. Jan Romocki ps. „Bonawentura” - młodszy brat słynnego dowódcy kompanii „Rudy”, Andrzeja Romockiego ps. „Morro”. „Bonawentura” był autorem ok. dwudziestu wierszy. Najbardziej znanym jest „Modlitwa”.
„Od rezygnacji w dobie klęski. Lecz i od pychy w dzień zwycięski. Od krzywd, lecz i od zemsty za nie. Uchroń nas Panie! Uchroń od zła i nienawiści. Niechaj się odwet nasz nie ziści. Na przebaczenie im przeczyste. Wlej w nas moc, Chryste!” - pisał Jan Romocki.
Niemcy zajmują zrujnowany Zamek Królewski. Kilka tygodni później, ok. 10-13 września 1944 r. saperzy z policyjnej formacji Technische Nothilfe (TeNo) wysadzają go w powietrze.
Na Mokotowie, na skutek zmasowanego ataku nieprzyjaciela żołnierze „Baszty” opuszczają zabudowania Bruhn-Werke przy ul. Belwederskiej.
Nocą z 18 na 19 sierpnia powstańcy atakują Wilanów i Wolicę, wspierając przebicie się z Lasów Chojnowskich i Kabackich oddziałów ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”. Szturm na park i Pałac Wilanowski załamuje się w ogniu baterii przeciwlotniczych z Wolicy. Podczas walki w Wilanowie „Grzymała” zostaje ciężko ranny. Dobijają go niemieccy żołnierze. Ppłk Józef Rokicki „Karol” zostaje mianowany przez „Montera” dowódcą Obwodu AK Mokotów.
Na barykadzie przy ul. Widok 16 ginie żołnierz 8. kompanii Batalionu AK „Kiliński” - przed wojną - piosenkarz, aktor teatralny i filmowy por. Jerzy Sulima-Jaszczołt ps. „Florian”. W latach 1922-39 grał w teatrach Bydgoszczy, Grodna, Lublina, Lwowa, Poznania, Wilna i Warszawy oraz w rewiach i kabaretach m.in. w Teatrze Nowości, „Morskim Oku”, „Hollywood” i „Wielkiej Rewii”. Wystąpił m.in. w filmach „Papa się żeni” (1936), „Znachor” (1937) oraz „Profesor Wilczur” (1938). (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/ js/