Radni Miasta Poznania przyjęli do realizacji program, dzięki któremu kombatanci Poznańskiego Czerwca ’56 otrzymają kompleksową pomoc medyczną. Zasłużeni seniorzy będą mieli zapewnione m.in. indywidualne konsultacje lekarskie, czy specjalistyczną diagnostykę i leczenie.
Realizację programu promocji i ochrony zdrowia "Pakiet zdrowotny dla kombatantów Poznańskiego Czerwca 1956 r. na lata 2020-2022" powierzono Poznańskiemu Ośrodkowi Specjalistycznych Usług Medycznych oraz Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
"Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców posiadających uprawnienia kombatanckie - uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. Zostanie im zapewniony dostęp do konsultacji i świadczeń medycznych bez konieczności zapisywania się i oczekiwania w kolejce do poradni specjalistycznych, zlokalizowanych w różnych miejscach Poznania” – podał magistrat.
Urząd miasta zaznaczył, że „objęcie biorących udział w programie kombatantów kompleksową opieką wpłynie na poprawę ich zdrowia i komfortu życia. Dzięki temu jak najdłużej będą mogli zachować sprawność i samodzielność”. W ramach programu kombatanci Czerwca'56 będą mieli zapewnione m.in. indywidualne porady i konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne i profilaktyczne, czy specjalistyczną diagnostykę i leczenie.
Koszt realizacji programu ma wynieść 300 tys. zł; czyli po 100 tys. zł w każdym roku jego trwania.
28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób, około 240 zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.
Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później – obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z "polskich miesięcy" – kolejnych kroków ku wolności. (PAP)
Autor: Anna Jowsa
ajw/ mhr/