We wtorek w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zostanie zaprezentowany film „Atak na region”, który opowiada o wtargnięciu ZOMO w nocy 13 grudnia 1981 roku do siedziby olsztyńskiej NSZZ Solidarność.
Film jest adaptacją fragmentu książki Zenona Złakowskiego "Stało się". Złakowski opisał działalność olsztyńskiej "Solidarności" bazując się na wspomnieniach zaangażowanych w ten ruch ludzi, m.in. prof. dr hab. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego, który w stanie wojennym był skazany na 2 lata więzienia za działalność w "Solidarności", a po 89. roku został senatorem pierwszej kadencji.
"Film trwa 40-minut, przedstawia dramatyczne wydarzenia związane z atakiem sił ZOMO na olsztyńską siedzibę NSZZ Solidarność w nocy 13 grudnia 1981 roku" - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.
Film wyreżyserował Maciej Mydlak, który - wspólnie ze Złakowskim - jest też autorem scenariusza. W filmie zagrali aktorzy olsztyńskich teatrów - Jaracza i teatru lalek.
W Olsztynie do końca 1981 roku w ramach akcji "Jodła" internowano 62 osoby, a w całym województwie olsztyńskim 147 osób. W Olsztynie zakutych w kajdanki przewożono na teren bazy milicyjnej przy ul. Waryńskiego, skąd po kilku godzinach przetransportowano ich do więzienia w Iławie. Po pewnym czasie część osób została przewieziona do więzienia w Kwidzynie, a pozostałych osadzono m.in. w Kielcach, Łupkowie, Rzeszowie-Załężu, Strzebielinku i Uhercach. Kobiety trafiły do Darłówka i Gołdapi.
Film "Atak na region" został wyprodukowany przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa 2017-2022 we współpracy z Zarządem Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność". (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/