Film dokumentalny „Co mogą martwi jeńcy” w reżyserii Anny Ferens został udostępniony we wtorek online przez Instytut Polski w Budapeszcie i Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Darmowa projekcja została zorganizowana na kanale YouTube Instytutu Polskiego. Film w języku polskim opatrzono napisami po węgiersku.
Film „Co mogą martwi jeńcy” opowiada o jeńcach sowieckich w niewoli polskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz wykorzystywaniu tego tematu propagandowo przez Rosję w celu wykreowania analogii między zbrodnią katyńską a śmiercią jeńców sowieckich w polskich obozach jenieckich.
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano około 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi, dokonali funkcjonariusze NKWD.
Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 2007 roku.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kib/