Projekt Muzeum Historii Polski „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” otrzymał wyróżnienie w kategorii Edukacja w 40. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019. Nagroda ta jest największym w Polsce uznaniem dla muzealników.
Na projekt „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” składa się wystawa plenerowa, film dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generalne Stanisławie Maczku” oraz animacja „Marian na wojnie”. Integralną częścią jest też katalog wydany w trzech językach. W zeszłym roku ekspozycja pokazywana była w Warszawie i Bredzie. Obecnie prezentowana jest we Wrocławiu. Film animowany zdobył w tym roku pierwszą nagrodę na festiwalu filmów historycznych w Zamościu.
„Jak każdy jubileusz jest to moment szczególny zachęcający do rozważań nad jego bogatą historią i znaczeniem dla muzealników i muzeów polskich. (..) Przez czterdzieści lat istnienia konkursu wśród jego laureatów były projekty, które na stałe wpisały się w historię polskiego muzealnictwa, wiele z nich pamiętamy, i myślę, że te które dzisiaj zostaną wyróżnione, też do takiej pamięci wpisane zostaną. Stanowią one niejednokrotnie kamień milowy w myśleniu o organizowaniu wystaw (…) ale również w prowadzeniu badań naukowych czy działań edukacyjnych” – powiedział sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin podczas gali zakończenia konkursu.
Wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów poprzedzających I wojnę światową i awansu na polu bitwy w 1919 roku, poprzez kampanię wrześniową 1939 roku, ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew w 1944 roku, podczas których 1. Dywizja Pancerna uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości we Francji, Belgii i Holandii. Epilogiem tej opowieści były powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski ZSRR, zdecydowała się powrócić do ojczyzny.
Ekspozycję przygotowaną w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niderlandzkiej obejrzało w 2019 roku ponad 150 tysięcy osób. Obecnie wystawa jest pokazywana we Wrocławiu, można ją obejrzeć do 28 października w Centrum Historii Zajezdnia.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Na tegoroczną edycję wpłynęły 157 zgłoszenia.
Źródło: MHP