W sobotę w Przemyślu (woj. podkarpackie) upamiętniono 103. rocznicę urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, a także 55. rocznicę jego święceń biskupich i ingresu do przemyskiej bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela.
W krypcie Bazyliki Archikatedralnej przy grobie abp. Tokarczuka zebrali się m.in. metropolita przemyski abp Adam Szal, poseł PiS, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch oraz przedstawiciele rady miejskiej Przemyśla, a także środowisk naukowych i społecznych miasta.
Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy samorządu województwa.
Modlitwę przy grobie abp. Tokarczuka poprowadził metropolita przemyski abp Adam Szal, który m.in. wspominał dokonania "biskupa niezłomnego".
Metropolita przemyski przypomniał, że rok 2018 był ogłoszony przez Sejm rokiem arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. "Wówczas odbyło się wiele wydarzeń, sympozjów, konferencji poświęconych postaci metropolity" – podkreślił abp Szal.
Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki przy grobie arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, który pochowany jest w nekropolii biskupów przemyskich i osób świeckich zasłużonych dla regionu w krypcie bazyliki.
Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. W latach 1937-42 studiował teologię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Święcenia otrzymał 21 czerwca 1942 r. we Lwowie z rąk bp. Eugeniusza Baziaka. Pracował jako wikariusz w parafii Złotniki. 22 lutego 1944 r. - ostrzeżony - uniknął śmierci z rąk UPA. Po powrocie do Lwowa pracował w parafii św. Marii Magdaleny. Po tym jak w wyniku powojennej zmiany granic Lwów stał się częścią Związku Sowieckiego, w listopadzie 1945 r. wyjechał do Katowic. Tam został wikariuszem w parafii Chrystusa Króla.
Rok później rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1951 r. obronił doktorat. Początkowo pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 1952 r. wyjechał do Olsztyna, gdzie przez 10 lat był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum". Wykładał filozofię i teologię. W 1962 r. powrócił na KUL.
Biskupem przemyskim papież Paweł VI mianował go 3 grudnia 1965 r. Sakry biskupiej udzielił mu prymas Wyszyński.
W kazaniach często mówił o programowej ateizacji społeczeństwa prowadzonej przez władze PRL. Spośród 142 kazań wygłoszonych w 1970 r. 13 władze komunistyczne uznały za zagrażające ustrojowi. W latach późniejszych było ich więcej. W latach 70. i 80. wspierał działania opozycji demokratycznej, m.in. Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a później NSZZ "Solidarność". Wbrew władzom PRL stworzył w diecezji przemyskiej 220 nowych parafii.
Był m.in. członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski, członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Budowy Kościołów, a w latach 1967-89 - członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. Papież Jan Paweł II w czasie wizyty w diecezji przemyskiej 2 czerwca 1991 r. wyniósł go do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. przeszedł na emeryturę.
3 maja 2006 r. abp Ignacy Tokarczuk został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Zmarł w grudniu 2012 r. w Przemyślu.
2018 r. decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem abp. Ignacego Tokarczuka.(PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ ozk/