Ministerstwo Kultury przekaże na budowę Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu 15 mln złotych - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Brzegu Monika Jurek, wojewoda opolski.
Budowa MDiKK to jeden z kilkudziesięciu projektów, które zapoczątkowano w czasach rządu Zjednoczonej Prawicy i wstrzymano ich realizację do weryfikacji przez obecnego ministra kultury. Z apelem o udzielenie wsparcia budowie do ministra Barłomieja Sienkiewicza zwróciły się m.in. organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce.
W piątek na konferencji prasowej na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu wojewoda opolski Monika Jurek poinformowała, że minister Sienkiewicz podjął decyzję o przekazaniu na budowę MDiKK 15 milionów złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na przygotowanie wielobranżowego projektu wykonawczego oraz wykonanie nowego dachu na budynku dawnego gimnazjum, gdzie będą mieściły się pomieszczenia muzeum. Całkowity koszt powstania placówki szacuje się na około 100 mln złotych.
Idea powołania w Brzegu miejsca upamiętnienia losów ludzi, którzy po ostatniej wojnie musieli opuścić swoje domy na wschodzie II RP i osiedlili się m.in. na Ziemiach Odzyskanych, pojawiła się w listopadzie 2019 r. przy okazji organizacji przez pracowników Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wystawy stałej „Kresy”. W kwietniu 2021 r. minister kultury Piotr Gliński zgodził się na przejęcie przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu budynku dawnego Gimnasium Illustre na potrzeby przyszłego MDiKK i zapewnił, że resort będzie współfinansował jego budowę. W marcu 2022 r. powołano kolegium doradcze, na którego czele stanął dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr hab. Łukasz Gaweł.(PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aszw/