Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sejm wyraził przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy - mężczyznach, kobietach i dzieciach - jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń.
We wtorek (23 lipca) Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekt uchwały został uzgodniony z Konwentem Seniorów. Przedstawił go Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddaje głęboki hołd bohaterom tego wielkiego zrywu - zarówno żołnierzom Armii Krajowej i innych formacji wojskowych, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem z bronią w ręku, jak i cywilnym mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli, odnieśli rany i utracili swój dobytek w tragicznych dniach sierpnia, września i października 1944 roku" - podkreślono w uchwale.
Wskazano, że "pamięć o wysiłku zbrojnym i ofierze krwi w walce o wolność przeciwko imperializmowi stała się fundamentem tożsamości zbiorowej Polaków w powojennych dekadach, pomimo prób zafałszowywania historii powstania w okresie rządów komunistycznych".
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)
autorka: Zuzanna Piwek
zzp/ miś/ amac/