Sejm uczcił w piątek minutą ciszy pamięć Leszka Moczulskiego. Polityk, więzień polityczny PRL, założyciel Konfederacji Polski Niepodległej, historyk, zmarł w czwartek w wieku 94 lat.
Po wznowieniu piątkowych obrad marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił posłów o powstanie i uczczenie pamięci Moczulskiego.
Przypomniał, że Moczulski był posłem I i II kadencji Sejmu oraz działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Marszałek Sejmu mówił, że Konfederacja Polski Niepodległej, której twórcą był Moczulski, była pierwszą antykomunistyczną partią w bloku wschodnim. Dodał, że Moczulski był aresztowany ponad 250 razy, po raz pierwszy w 1957 roku pod zarzutem szkalowania władz PRL, a łącznie w więzieniach PRL spędził blisko siedem lat.
Moczulski urodził się 7 czerwca 1930 r. w Warszawie.
Był współzałożycielem powstałego w marcu 1977 r. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Jako jeden z dwójki rzeczników – obok Andrzeja Czumy – pełnił w nim rolę nieformalnego przywódcy. Był redaktorem pisma „Opinia”. Po powstaniu ROPCiO poddawany był przez władze komunistyczne licznym represjom; łącznie zatrzymano go ok. 250 razy.
We wrześniu 1979 r. założył własną partię polityczną pod nazwą Konfederacja Polski Niepodległej, której celem było odzyskanie pełnej niepodległości. W 1980 r. został aresztowany. Dwa lata później skazano go na 7 lat więzienia. Zwolniony na mocy amnestii w 1984 r. W kolejnym procesie w 1985 r. skazany na 4 lata, zwolniony w 1986 r. W 1987 r. wyjechał na Zachód. Spotkał się między innymi z wiceprezydentem USA Georgem H.W. Bushem.
Krytykował obrady okrągłego stołu. W 1990 r. kandydował w wyborach prezydenckich; z 2,5 proc. głosów zajął ostatnie miejsce. W latach 1991-1997 był posłem. W 1998 r. przeszedł na emeryturę.(PAP)
kos/ mok/