![XIV-wieczna mosiężna pieczęć kościelna znaleziona w okolicy Braniewa, fot. Adrian Kłos/PogotowieArcheologiczne.pl.](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202502/grunwaldd.jpg?itok=eNgTXIZK)
XIV-wieczna, mosiężna pieczęć kościelna, trafiła 10 lutego do do Muzeum Ziemi Braniewskiej. Przekazał ją tam Adrian Kłos, pasjonat historii z PogotowieArcheologiczne.pl.
Pieczęć, wykonana z mosiądzu, należała do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie. Ta położona na Warmii miejscowość w średniowieczu znajdowała się na terenie państwa Zakonu Krzyżackiego.
Na pieczęci widnieje gotycki napis „+ S(igillum) ECC(lesia)E * BRUnSBERGEnSIS” oraz wizerunek świętej Katarzyny, patronki braniewskiej świątyni, trzymającej miecz i koło – symbole jej męczeńskiej śmierci.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu darczyńcy i niezmiernie szczęśliwi z otrzymania eksponatu, który będzie chyba jednym z najważniejszych artefaktów znajdujących się w naszym muzeum” -
poinformowało Muzeum Ziemi Braniewskiej w mediach społecznościowych.
Okoliczności zagubienia lub ukrycia pieczęci pozostają nieznane. Archeolog Robert Wyrostkiewicz z PogotowieArcheologiczne.pl, który próbuje zrekonstruować historię artefaktu, wyjaśnia:
„Wiemy, że pieczęć została znaleziona na polu ornym w Józefowie w okolicach Braniewa. Pieczęć mogła być porzucona, ukryta lub zgubiona. Bez kontekstu archeologicznego nie da się tego ustalić”.
Adrian Kłos dodaje: „Wyobraźcie sobie życie w średniowieczu, w XIV-wiecznym Braniewie, ówczesnej stolicy Warmii. Wspomniana pieczęć była używana przez Biskupstwo Braniewskie, które w 1410 roku wystawiło własną chorągiew w bitwie pod Grunwaldem, która to chorągiew jest uwieczniona na słynnym obrazie Matejki.”
Dr Tomasz Kałuski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który dokonał szczegółowej identyfikacji znaleziska, podkreśla jego wyjątkowość: "Tłok jest bardzo interesujący, gdyż ze średniowiecza rzadkością są zachowane tłoki plebańskie lub parafialne, ze Śląska nie znam żadnego. Po drugie pieczęć jest parafii, a nie należała do konkretnego plebana, co jest również rzadkością.”
Muzeum Ziemi Braniewskiej planuje wykorzystać bezcenny zabytek w materiałach dydaktycznych i zainteresować nim naukowców zajmujących się średniowiecznymi pieczęciami kościelnymi. Znalezisko zostało również zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Elblągu.
Pieczęć jest już dostępna dla zwiedzających w Muzeum Ziemi Braniewskiej - została umieszczona w podwójnych szklanych gablotach w głównej sali. (PAP)
jkrz/