W sobotę o godz. 11, na Placu Męczenników przy kościele św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49 odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zamordowania przez Niemców 30 redemptorystów podczas Rzezi Woli.
Uroczystość, przeprowadzona w ceremoniale wojskowym, będzie hołdem złożonym 30 zakonnikom oraz kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców warszawskiej Woli zamordowanym na początku sierpnia 1944 r.
O godz. 12 w klasztornym ogrodzie rozpocznie się piknik historyczno-edukacyjny, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej „Radosław”, podczas którego będzie można m.in. śpiewać pieśni powstańcze a także obejrzeć replikę Goliatha - niemieckiej zdalnie sterowanej miny samobieżnej używanej podczas Powstania Warszawskiego do niszczenia powstańczych barykad i punktów oporu. Obecni na miejscu żołnierze Wojska Polskiego będą zachęcać do wstąpienia w szeregi armii.
Na godz. 15 została przewidziana prelekcja na temat Rzezi Woli. Obchody zakończą się o 18.30 mszą świętą odprawioną w intencji Ofiar Rzezi Warszawskiej Woli.
Rzeź Woli była niemieckim ludobójstwem dokonanym na mieszkańcach warszawskiej dzielnicy, przez oddziały SS, policji niemieckiej oraz innych niemieckich i kolaboranckich formacji wojskowych pod dowództwem SS-Gruppenführera i generała policji Heinza Reinefartha między 5 a 7 sierpnia 1944 roku.
Rzeź Woli jest uznawana za największą jednorazową masakrę ludności cywilnej dokonaną w Europie w czasie II Wojny Światowej i największą w historii jednorazową zbrodnię popełnioną przez Niemców na narodzie polskim. Według szacunków historyków zostało podczas niej zamordowanych od 40 do 60 tys. osób. Wedle zeznań i dokumentów zgromadzonych w archiwach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w sobotę 5 sierpnia na Woli zamordowano 45, 5 tys. osób. Następnego dnia - 10,1 tys. 7 sierpnia na terenach Woli sąsiadujących ze Śródmieściem (lub niekiedy zaliczanych do Śródmieścia) Niemcy zabili 3,8 tys. osób. Ustalenie dokładnej liczby ofiar nigdy nie będzie możliwe m.in. ze względu na zatarcie śladów zbrodni - ciała zmordowanych zostały spalone. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/