Ponad 3 tys. fotografii i 2,5 tys. jednostek akt dotyczących życia, działalności naukowej, politycznej, międzynarodowej i pozarządowej prof. Bronisława Geremka można znaleźć w zasobach Archiwum Akt Nowych. W środę w warszawskiej siedzibie archiwum zaprezentowano wybrane materiały.
Podczas konferencji pt. "Naukowiec - Polityk - Europejczyk - Człowiek" kustosz Archiwum Akt Nowych Magdalena Hartwig przypomniała, że 2022 r. został ustanowiony przez Senat rokiem Bronisława Geremka. "W Archiwum Akt Nowych znajduje się archiwum prof. Geremka, przekazane przez fundację jego imienia, w którym znajduje się ponad 2,5 tys. jednostek dokumentów aktowych i ok. 450 jednostek, czyli ponad 3 tys. fotografii. Ogrom tego dorobku został podzielony według wytycznych opracowań spuścizny, wypracowanych w Polskiej Akademii Nauk. Ten podział wygląda następująco: są w nim materiały biograficzne, prace, materiały działalności naukowej, politycznej, międzynarodowej i pozarządowej, korespondencja, materiały o Bronisławie Geremku, materiały rodzinne i materiały osób obcych" - poinformowała.
Według Hartwig, w dokumentacji aktowej największą grupę - ponad 500 jednostek - stanowią dokumenty z działalności naukowej Geremka. "Materiały te obejmują artykuły, referaty, notatki, szkice, konspekty, opracowania, recenzje, korespondencję naukową i materiały warsztatowe, w tym także fotografie. W grupie materiałów biograficznych z kolei możemy odnaleźć liczne nominacje, dyplomy odznaczeń, nagród, tytułów. Z ilości zgromadzonych tekstów, opracowań, konspektów, wystąpień, tez, dokumentów widać aktywność prof. Geremka w dziedzinie społecznej, politycznej, dyplomatycznej. Te dokumenty z kolei podzielono na okresy Solidarności, obrad Okrągłego Stołu, Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a następnie działalności po 1989 r." - wyjaśniła.
Kustosz AAN dodała, że w archiwum znajdziemy także liczne materiały związane z działalnością Geremka w różnych organizacjach m.in. Komitecie Polskiego Czerwonego Krzyża. "Na portalu Szukaj w Archiwach, który jest naszym serwisem służącym udostępnianiu archiwaliów, można już teraz przeglądać inwentarz dokumentacji aktowej archiwum Bronisława Geremka. Wkrótce dodane zostaną skany fotografii. Szczegółowa prezentacja archiwum odbędzie się na zebraniu naukowym. O terminach będziemy szczegółowo powiadamiać" - zapowiedziała.
Podczas spotkania o prof. Geremku rozmawiali prof. Andrzej Friszke i dr Grzegorz Majchrzak. Dyskusję prowadził dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.
Bronisław Geremek, historyk mediewista, profesor nadzwyczajny Polskiej Akademii Nauk, w latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W następnych latach zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej. W stanie wojennym był internowany. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcję pokojowych przemian demokratycznych w Polsce. Po 1989 roku Geremek był posłem na Sejm kilku kadencji, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, a od 2004 r. - posłem Parlamentu Europejskiego. 13 lipca 2008 r. zginął w wypadku samochodowym. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ aszw/