Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał na ścianie jednego z budynków w Bytomiu. Obok niego wkrótce pojawi się także tablica poświęcona udziałowi w tej decydującej bitwie wojny polsko-bolszewickiej 1 Pułku Strzelców Bytomskich.
Jak przypominają bytomscy urzędnicy, Bitwa Warszawska z 1920 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, które zadecydowało nie tylko o niepodległości kraju, ale uchroniło Europę przed komunizmem. Mural upamiętniający tamto wydarzenie zrealizowało Stowarzyszenie Jarmark Kultury.
Mural przedstawiający wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego i sylwetki walczących żołnierzy z napisem „Bitwa Warszawska 1920-2020 – za wolność” powstał na jednej ze ścian szczytowych budynku przy ul. Strzelców Bytomskich 9. Wkrótce obok niego pojawi się także tablica poświęcona Bitwie Warszawskiej i udziałowi w niej 1 Pułku Strzelców Bytomskich, który odegrał ważną rolę walcząc w rejonie Przedmościa Warszawskiego, broniąc fortów Zegrze i Dębe.
„Celem projektu, której autorem i wykonawcą był Piotr Graf, a pomysłodawcą nasze Stowarzyszenie, było podtrzymanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu historycznym, uwzględniając przy tym niezwykłą historię Strzelców Bytomskich, która wśród wielu bytomian pozostaje nieznana” - powiedziała Agnieszka Sikora ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu "1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Wspólnie świętujmy stulecie Bitwy Warszawskiej”.
Jak przypomina bytomski magistrat, udział w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej mieli również żołnierze 1 Pułku Strzelców Bytomskich. Żołnierze pułku, w sierpniu 1920 roku walcząc już jako 167 pułk piechoty, otrzymali zadanie obrony przyczółków Zegrze i Dębe nad Narwią.
„Pułk bytomski mając za przeciwnika III Armię Sowiecką Władysława Łazarkiewicza wykazał się ogromnym doświadczeniem i wolą walki, nie dopuszczając do przełamania linii frontu i zadając przeciwnikowi poważne straty. Wchodząca w skład III Armii - 56 Dywizja Sowiecka w czasie walk z Pułkiem Bytomskim odniosła straty liczące ponad 300 poległych i ciężko rannych. Tak poważne straty zmusiły ją do odwrotu z zajmowanych stanowisk, co natychmiast wykorzystała 5 Armia Polska, rozpoczynając kontratak na Nasielsk” - opisują urzędnicy.
Pod Dębem pułk bytomski nie pozwolił na przełamanie frontu i okrążenie wojsk polskich znajdujących się pod Radzyminem, umożliwiając pozostającym w odwodzie oddziałom 1 i 5 Armii Polskiej na przeprowadzenie przeciwuderzenia, które przyczyniło się do odrzucenia wojsk sowieckich z rejonu Przedmościa Warszawskiego. Później żołnierze pułku rozpoczęli pościg za oddziałami sowieckimi w kierunku Pułtuska i Ostrowa, doprowadzając do zajęcia tych miast. Walki w rejonie Pułtuska i Ostrowa były ostatnimi potyczkami 167 pułku piechoty podczas wojny polsko-bolszewickiej, który wkrótce został przeniesiony do Wielkopolski, a następnie część jego żołnierze wzięła udział w III powstaniu śląskim w 1921 roku.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/