Tysiące ludzi wzięły udział w obchodach 34. rocznicy aksamitnej rewolucji. Spacyfikowanie w 1989 r. przez siły komunistyczne pokojowej demonstracji studentów zaowocowało kolejnymi protestami i upadkiem reżimu komunistycznego. W rocznicę organizowano marsze i koncerty.
W rocznicę 17 listopada Aleja Narodowa, gdzie doszło do pobicia studentów i gdzie znajduje się okolicznościowa tablica pamiątkowa, została zamieniona w korso, po którym przechadzały się tysiące ludzi. Na dziedzińcu pobliskiego Teatru Narodowego zorganizowano czytanie tekstów, w tym czołowego wówczas dysydenta Vaclava Havla. Był przemarsz studentów, którzy domagali się respektowania zobowiązań klimatycznych. Studenci zwracali także uwagę na nierówności społeczne w kraju.
Przez centrum Pragi przeszedł pochód z wielkimi alegorycznymi maskami, które zwracały uwagę przede wszystkim na problemy w systemie szkolnictwa. Zwrócono również uwagę na niehumanitarne traktowanie zwierząt hodowlanych i brak dbałości o zdrowie psychiczne obywateli.
Kulminacyjnym wydarzeniem rocznicowych uroczystości było wysłuchanie w ciszy odśpiewanej przez młodą aktorkę i piosenkarkę Hanę Holiszovą pieśni „Modlitwa dla Marty”. Utwór wykonywała w 1989 r. piosenkarka Marta Kubiszova. To jej karierę na wiele lat przerwała okupacja Czechosłowacji w 1968 r.
17 listopada 1989 r. komunistyczne siły bezpieczeństwa uniemożliwiły pokojowy protest studentów. Rozpoczęły się strajki protestacyjne uczniów i studentów. Przyłączyli się do nich aktorzy, a następnie robotnicy. Komunistyczny rząd przystał na rozmowy z reprezentacją społeczeństwa. W efekcie znany dysydent i były więzień polityczny Vaclav Havel objął pod koniec grudnia 1989 r. urząd prezydenta Czechosłowacji.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mms/