W Izraelu obecnie mieszka 165 800 ocalałych z Shoah – przekazuje tamtejsze ministerstwo do spraw równości społecznej w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Około 8,9 tys. urodziło się w Polsce - poinformowano.
Jak wynika z resortowych danych, niemal 60 tys. ocalałych urodziło się w byłym ZSRR, ok. 19 tys. w Rumunii, 4,5 tys. w Bułgarii, 2,4 tys. na Węgrzech, a 2,3 tys. w Niemczech. Większość z obecnie żyjących w Izraelu ocalałych to kobiety - 60 proc.
"Średni wiek ocalałych z Holokaustu to 85 lat. To są ostatnie lata, gdy możemy im służyć, pozwolić im zestarzeć się z godnością i ostatni moment, by spisać ich historie, bo niebawem nie będzie już komu tych historii opowiadać" - oświadczyła szefowa izraelskiego resortu do spraw równości społecznej Meraw Kohen.
Raport ministerstwa wskazuje, że 19 proc. ocalałych ma ponad 90 lat, a ponad 950 z nich ponad 100 lat.
"Mając to wszystko w pamięci, codziennie działamy. W ostatnim czasie podjęliśmy szereg kroków mających na celu zredukowanie i pozbycie się problemu biedy wśród ocalałych z Holokaustu" - mówiła minister.
Według danych rządowych, Izrael w 2021 roku przeznaczył 4,1 mld szekli (ok. 5,2 mld złotych) na zapomogi i dotacje dla ocalałych z Holokaustu. (PAP)
ska/ ap/