W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę przy stołecznym Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie nowego elementu z napisem „Ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej".
24 lutego przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie przy ul. Muranowskiej odbędzie się uroczyste odsłonięcie nowego upamiętnienia – integralnej części pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W uroczystości weźmie udział zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski oraz nadzwyczajny i pełnomocny ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz.
Do pomnika zostanie dodany kolejny symboliczny, wykonany z brązu podkład kolejowy oraz płyta pamiątkowa z inskrypcją: "Ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej".
Pomnik Pomordowanym na Wschodzie odsłonięto 17 września 1995 r. Inicjatorem jego budowy był działacz opozycji antykomunistycznej w PRL Wojciech Ziembiński (1925-2001). W opublikowanej w dniu odsłonięcia ulotce pisał: "I pamiętajmy także: pomnik ten jak dotychczas, jest jedynym państwowym materialnym znakiem moralnego zadośćuczynienia Ofiarom agresji i ich rodzinom, żyjącym zwłaszcza za kordonem i na zesłaniu".
W latach 1991-2000. Ziembiński był przewodniczącym Rady Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, a w latach 1993-2000 Rady Fundacji Katyńskiej, która opiekuje się pomnikiem wraz z członkami organizacji kombatanckich.
Pomnik Pomordowanym na Wschodzie przedstawia krzyże, żydowską macewę i nagrobek muzułmański, umieszczone na platformie - symbolizującej deportacyjny wagon. Przed stojącą na torze kolejowym platformą ułożono kilkadziesiąt podkładów kolejowych, na których umieszczono nazwy pól bitewnych z września 1939 r. na Kresach Wschodnich RP oraz nazwy miejsc kaźni Polaków na terenie ZSRS. Wykonany z brązu pomnik zaprojektował rzeźbiarz Maksymilian Biskupski. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/