Wybitne, niezwykłe, nietuzinkowe postacie urodzone na początku dwudziestolecia międzywojennego, w kraju i w Wielkopolsce, przybliża prezentowana od piątku na pl. Mickiewicza w Poznaniu wystawa „Pokolenie Baczyńskiego”.
Plenerową ekspozycję przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN można oglądać do 3 grudnia.
Jak poinformowała PAP dr Marta Sankiewicz z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wystawa "Pokolenie Baczyńskiego" została zrealizowana przy okazji 100. rocznicy urodzin poety oraz ustanowienia przez Sejm RP 2021 r. rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W części ogólnopolskiej wystawy prezentowane są m.in. sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Karola Wojtyły oraz geofizyczki i astronomki Anieli Dziewulskiej-Łosiowej.
"W części regionalnej pojawiają się trzy wpisujące się w +Pokolenie Baczyńskiego+ postacie związane z Wielkopolską, których plany i marzenia na dorosłe życie legły w gruzach razem z wybuchem II wojny światowej" – wyjaśniła Sankiewicz.
"W części regionalnej pojawiają się trzy wpisujące się w +Pokolenie Baczyńskiego+ postacie związane z Wielkopolską, których plany i marzenia na dorosłe życie legły w gruzach razem z wybuchem II wojny światowej" – wyjaśniła Sankiewicz.
Wystawa przybliża postać Ireny Bobowskiej, poznańskiej poetki i działaczki konspiracyjnej Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich. Po aresztowaniu przez Niemców Bobowska została osadzona w Forcie VII w Poznaniu, następnie w więzieniu we Wronkach. Skazana za działalność konspiracyjną na karę śmierci, została stracona w we wrześniu 1942 r.
Na wystawie prezentowana jest też historia siostry Ireny Bobowskiej, Teodory Bobowskiej-Wieluńskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Po kapitulacji powstania trafiła do obozów jenieckich - przebywała m.in. w Stalagu VI C w Oberlangen, wyzwolonym w kwietniu 1945 r. przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Służyła w kompanii transportowej w 2 Korpusie gen. Władysława Andersa. Po wojnie zamieszkała w USA. Zmarła 14 lutego 1994 roku.
Trzecią postacią z regionu przedstawioną na wystawie jest Jarogniew Wojciechowski, najmłodszy z Poznańskiej Piątki – wychowanków Oratorium Salezjańskiego w Poznaniu.
"Zaprzysiężony do Narodowej Organizacji Bojowej, organizował jej grupy w powiecie wrzesińskim i kolportował tam pismo "Polska Narodowa". Aresztowany przez Niemców we wrześniu 1940 r. i osadzony w Forcie VII, w więzieniu we Wronkach, a następnie w Berlinie-Spandau i Zwickau. Skazany na karę śmierci za zdradę stanu w 1942 roku" – podała Sankiewicz.
W 1999 roku Wojciechowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II; znalazł się w gronie 108 polskich męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary.
W związku z ekspozycją części ogólnopolskiej i części regionalnej wystawy "Pokolenie Baczyńskiego", IPN przygotował zajęcia edukacyjne. Lekcje odbywać się będą w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" w Poznaniu, istnieje też możliwość zamówienia zajęć online. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/